| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

"Mój mąż nadużywa alkoholu. Nie mam już sił na wspólne życie z nim. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?" - niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich - kan. 1095 p. 3. KPK po stronie mężczyzny.

Jest to tytuł przesłanki procesowej, którego udowodnienie w procesie, umożliwia otrzymanie orzeczenia o nieważności małżeństwa.

Kan. 1095 p. 3. KPK dotyczy: nieprawidłowości w postępowaniu, czego przedmiotem był problem prawny polegający na niemożności lub niezdolności emocjonalnej w zaangażowanie się w pogłębianiu relacji uczuciowych lub braku chęci w wypełnianiu wspólnych obowiązków związanych z zawarciem małżeństwa według KPK, które w swojej celowości miały być skierowane na dobro wspólne małżonków.

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny kanonistycznej „ małżeństwo to głęboka wspólnota życia i miłości powstała z aktu osobowego, przez który małżonkowie się sobie nawzajem oddają i przyjmują, świadczą sobie pomoc i posługę w zrozumieniu i miłości. Zespalają się w działaniu, troszczą się o wzajemne dobro, doświadczają jedności oraz osiągają coraz pełniejsze zjednoczenie” ( Ius Matrymoniale , 12 (85) 2007, s. 169.)

Osoba wyrażająca zgodę powinna być zdolna do jej wyrażenia, a więc winna rozumieć znaczenie przysięgi małżeńskiej być zdolną do podjęcia obowiązków wynikających z tej przysięgi.

Nie wystarcza sama zdolność poznawcza pozwalająca na wyrażeniu zgody małżeńskiej, ale potrzebna jest zdolność do prawidłowego, zgodnego z celami małżeństwa współżycia małżeńskiego.

Chodzi o to, że nikt nie może zobowiązać się do czegoś, czego nie potrafi wypełnić. Przeszkodę w tworzeniu wspólnoty życia małżeńskiego stanowią poważne defekty osobowości, defekty sfery wolitywno-emocjonalnej.

Źródłem ukrytych powikłań, może okazać się atmosfera współczesnego życia społecznego. Istotną sprawą jest wskazanie, o jakie istotne obowiązki małżeńskie chodzi. Wprawdzie nie ma listy tych obowiązków, ale wśród najczęściej wymienianych znajduje się obowiązek tworzenia wspólnoty życia małżeńskiego. 

Zobacz również: Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Chodzi przede wszystkim o obowiązek nawiązywania więzi interpersonalnych, koniecznych do zbudowania wspólnoty całego życia małżeńskiego. Do tych obowiązków należy obowiązek świadczenia wzajemnej pomocy. Niezdolnym zatem będzie ten, kto jest niezdolny do ofiarności o współmałżonka ( Ius Matrymoniale t. 1 /6-9/ 1996, str.70-71).

Gdzie obowiązek nie może być wypełniony z braku zdolności i z tym brakiem strona wyraża zgodę małżeńską , to z natury rzeczy u drugiej strony rodzi się roszczenie powodowane poczuciem krzywdy i niesprawiedliwości. Została bowiem pozbawiona należnych jej praw.

Poważne zaburzenia osobowości udaremniające współżycie małżeńskie i rodzinne może spowodować nałogowy alkoholizm. Chodzi o sytuację, kiedy występują objawy degradacyjne, objawy agresji, zagrożenie dla otoczenia, demolowanie, znęcanie się psychiczne, fizyczne wobec drugiej strony itp. i nie ma na to nadziei, by dotknięty alkoholizmem przezwyciężył swój nałóg, mimo obietnic i prób leczenia.

Ocena rodzaju i głębokości zaburzeń należy do biegłego powołanego do sprawy.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »