REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Małżeństwo z przymusu a proces kościelny

Rafał Kornat
Adwokat kościelny
W orzekaniu nieważności małżeństwa w Kościele, oprócz bojaźni zwykłej, jako tytuł nieważności bierze się pod uwagę także bojaźń szacunkową.
W orzekaniu nieważności małżeństwa w Kościele, oprócz bojaźni zwykłej, jako tytuł nieważności bierze się pod uwagę także bojaźń szacunkową.

REKLAMA

REKLAMA

Przyczynami, które mogą być powodem symulowanej zgody małżeńskiej są również przymus i bojaźń. Nieważne jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem ciężkiej bojaźni z zewnątrz, chociażby nieumyślnie wywołanej, od której, ażeby się uwolnić, zmuszony jest ktoś do zawarcia małżeństwa (Kan. 1103 KPK).

"Rodzice zmusili mnie do małżeństwa, bo byłam w ciąży"

REKLAMA

REKLAMA

Przymus moralny może być spowodowany poprzez groźby, uciążliwe i stałe nalegania, wywieranie presji, natarczywe żądania, bolesne upokarzanie, dotkliwe znieważanie itp. Następstwem przymusu moralnego jest bojaźń, dlatego też wpływ tego przymusu na nieważność małżeństwa ocenia się według zasad odnoszących się do bojaźni. Zaistnienie małżeństwa dokonuje się wtedy, gdy istnieje na nie rzeczywista zgoda.

Chodzi o zgodę wewnętrzną i wyrażoną na wewnątrz. Zdarza się czasem, że człowiek wprowadza rozdźwięk między tym co wyraża na zewnątrz a swoim prawdziwym wewnętrznym nastawieniem. Akt woli dokonany pod wpływem przymusu nie jest aktem wynikającym z autonomiczności woli, dlatego jest pozbawiony waloru moralnego i prawnego. Bojaźń z zewnątrz ( Kan. 1103) występuje wtedy, gdy zagrożenie pochodzi od drugiej osoby i to działającej, co trzeba podkreślić w sposób wolny.

Gdy bojaźń ma swoje źródło w samym nupturiencie albo pochodzi od przyczyny wprawdzie zewnętrznej, ale nie wolnej, wówczas mówi się o bojaźni wewnętrznej. W orzekaniu nieważności małżeństwa w Kościele, oprócz bojaźni zwykłej, jako tytuł nieważności bierze się pod uwagę także bojaźń szacunkową.

Powstaje ona z obawy przed gniewem, niezadowoleniem rodziców lub innych osób, którym się podlega oraz z obawy przed wyrządzeniem im przykrości; obawa ta może być obiektywna lub subiektywna (por. P. Gajda, Prawo małżeńskie Kościoła Katolickiego, Tarnów 2000 r, s 153-154.) 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Przy ustalaniu stopnia zależności osób, należy wziąć pod uwagę okoliczności, jak i istotna jest atmosfera wychowania osoby doznającej bojaźni, jej wiek płeć, charakter i usposobienie rodziców lub przełożonych itp.

Sytuacja przymusu występuje w momencie, kiedy w nupturientach rodzi się bojaźń, przed sprzeciwem wobec osób, którym się należy szacunek, a w sytuacji sprzeciwu, zagraża stronom nie tylko wielkie i długotrwałe niezadowolenie rodziców, przełożonych, ale także występuje obawa o zaistnieniu niebezpieczeństwa innego rodzaju np.: wypędzenia z domu, wydziedziczenia, pozostawienia bez środków do życia itp.; w takich przypadkach uwzględnienie relacji zależności osób, pozwala przyjąć ciężkość bojaźni unieważniającej małżeństwo. 

Stwierdzenie nieważności małżeństwa zawartego pod wpływem przymusu

REKLAMA

Wykrycie prawdy obiektywnej w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa z tytułu przymusu i bojaźni nie jest łatwe, ze względu na konieczność dotarcia do psychiki osoby przymuszonej do zawarcia małżeństwa. W tego rodzaju sprawach sądowych stosuje się dowodzenie bezpośrednie ale i pośrednie.

Dowodzenie bezpośrednie polega na wykazaniu faktu wywierania przymusu na jednego lub obu nupturientów, dowodzenie, zaś pośrednie polega zmierza do tego samego celu ale drogą procedowania pośrednią, poprzez wykazanie wielkiej niechęci, odrazy czy wstrętu jednej strony w stosunku do drugiej strony.

Niezbędnym jest dowodzenie z tytułu przymusu i bojaźni na podstawie zeznań strony, która może wskazać na środki, które podejmowała przed ślubem, aby uwolnić się od przymusu i bojaźni.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    REKLAMA

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    Infor.pl: Byłym policjantom chyba nie podobają się rządowe zachęty powrotu do służby

    Rząd proponuje nowelizację ustawy o Policji. Jej celem jest zachęcenie do powrotu do służby byłym policjantem. Ci odnieśli się do propozycji w internetowych komentarzach. W większości internauci wyrażają negatywne opinie.

    REKLAMA