| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Proces kościelny a rozwód cywilny

Proces kościelny a rozwód cywilny

Proces małżeński kościelny, błędnie określany „rozwodem kościelnym” staje się procesem coraz częściej rozpowszechnianym dzięki, większej świadomości prawnej społeczeństwa. Jest to niekiedy „drugi” proces, inicjowany przez strony po otrzymaniu orzeczenia o rozwodzie cywilnym, tym samym niesłusznie utożsamiany z rozwodem cywilnym.

Skarga powodowa

Jednocześnie pod uwagę bierzemy okres praktyki postępowania strony w życiu małżeńskim udowadniając tym samym, odkryte niezdolności, które w swoim radykalizmie uniemożliwiły nawiązanie poprawnych relacji osobowych z drugim małżonkiem. Relacje te powinny służyć istocie dobra małżonków. W skardze powodowej opisujemy również sferę decyzyjności strony, system wartości, itp. w nawiązaniu do konkretnego stanu faktycznego, odnośnie praktyki postępowania strony w życiu małżeńskim. Tak, aby sąd mógł z treści skargi powodowej odnaleźć związek przyczynowy, między niezdolnością psychiczną w działaniu strony, którą przedstawiamy jako tytuł prawny a konkretnym zachowaniem. To w całościowym obrazie sytuacyjnym przedstawia wiarygodność zaistnienia konkretnego problemu prawnego.

Sam opis przedstawiający jedynie historię małżeństwa zapisany w skardze powodowej, wprowadzany do procesu jest niewystarczający i taki „pozew” łatwo zostanie „obalony”. Zasadnym jest stwierdzenie, że skarga powodowa to pierwszy i najważniejszy obraz stanu faktycznego przedstawiający problematykę prawną, a nie jest to opis zgodnego pożycia stron do wystąpienia pierwszych problemów małżeńskich. Ten „ pierwszy obraz „ powinien być jak najbardziej wiarygodny, dlatego też musi zawierać w sobie opis prawno – psychologiczny zaistniałego problemu poprzedzającego okres poznania jak i pożycia stron np. analiza charakteru strony. Należy pamiętać, że w momencie uzyskania w procesie kościelnym, orzeczenia negatywnego, nie możemy już wnioskować ponownie z tego samego tytułu, dlatego też w momencie otrzymania dwóch prawomocnych wyroków negatywnych dotyczących tych samych przesłanek procesowych, stronie nie przysługuje już prawo do I instancji.

Zobacz również: Czy rozwód cywilny wpływa na ustanie małżeństwa kościelnego?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK