| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Świadkowie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Świadkowie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

W większości procesów jednym z ważniejszych środków dowodowych jest zeznanie świadków. Obowiązuje generalna zasada, od której są naturalnie wyjątki, według której jeden świadek nie jest wystarczający.

Kogo można zatem już szczególnie zaproponować: często prosi się o przesłuchanie najbliższych członków rodziny, znajomych stron. Oczywiście, jakąś rysą może być fakt, gdy strona proponuje wyłącznie takich świadków, którzy tylko są związani z nią (np. pokrewieństwem). W takiej sytuacji powinna liczyć się z tym, iż może zostać wezwana do zaproponowania innych, tj. pochodzących z rodziny drugiej strony, bądź z jej kręgu, szczególnie, gdy strona przeciwna nie zaproponuje żadnych dowodów; w końcu może to być też argument przytoczony przez Obrońcę węzła małżeńskiego optującego racjonalnie przeciwko nieważności małżeństwa.

Kogo nie możemy powołać na świadka?

W końcu pojawia się pytanie o to, kto nie powinien być świadkiem. Ograniczmy się do przypadku najczęściej spotykanego, a mianowicie: na pewno osoby związane tajemnicą (przykładowo leczący lekarze) nie mogą zeznawać (kan. 1548 §2 pkt. 1 KPK), strona (strony) mogą ich jednak zwolnić z obowiązku zachowania tajemnicy na użytek procesu.

Kwestia świadków związana jest także z innym zagadnieniem. A mianowicie, strona (strony) winna (winny) wziąć pod uwagę, iż dobrze byłoby pozostawienie jakiegoś przynajmniej jednego świadka (pod względem wiedzy, którą dysponuje, nie zawsze najlepszego) na czas ew. apelacji.

Naturalną rzeczą jest uprzednia rozmowa strony (stron) z osobami, które chce przedstawić jako świadków, aby uniknąć sytuacji, iż świadek nie zgłosi się na przesłuchanie.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK