REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do skargi powodowej

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Skarga powodowa.
Skarga powodowa.

REKLAMA

REKLAMA

Rodzaj załączników dołączanych do pozwu zależy od danego Kościelnego Sądu. Stąd praktyczną wskazówką jest uzyskanie informacji na ten temat w tym Trybunale, który będzie prowadził proces.

Najczęściej wymienianymi są kolejno: metryki chrztu stron. Można je uzyskać w Parafii ochrzczenia. Naturalnie nie będzie problemem uzyskanie swojej własnej metryki; natomiast uzyskanie metryki współmałżonka nie będzie z oczywistych przyczyn czymś obligatoryjnym. Warto tylko dodać, iż dokument ten winien być tzw. „świeżej daty”, tj. nie przekroczyć sześciu miesięcy od jego wyciągnięcia do złożenia ze względu na adnotacje dokonywane na nim.

REKLAMA

Kolejnym dokumentem jest świadectwo ślubu kościelnego. To uzyskać można w Kościele, w którym związek został zawarty.

Dokumenty powyżej wymienione winny być złożone w oryginale.

Następnym jest wyrok rozwodowy. Z tym związana jest zasadnicze pytanie: czy uzyskanie rozwodu cywilnego jest wymagane do starania się o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Musimy zdać sobie sprawę, iż oba porządki są czymś odrębnym. I tak – to najczęstszy przypadek – strony mogą uzyskać rozwód cywilny, ale już nie stwierdzenie nieważności małżeństwa. Zalecenie dołączenia tegoż dokumentu podyktowane jest jednak innymi racjami, a mianowicie chodzi o to, aby strony z racji czysto praktycznych uregulowały swoją sytuację na forum cywilnym, a następnie kościelnym, aby ich zaangażowanie w obu procesach było wysokie, aby uczestnictwo w jednym nie odbywało się kosztem udziału w drugim.

Zobacz również: Jak uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa po rozwodzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pojawia się zatem pytanie, co w sytuacji, gdy strony nie mają jeszcze rozwodu, a chcą podjąć starania o kościelny proces małżeński. Najrozsądniejszym wyjściem – przy istnieniu wymogu przedstawienia tegoż dokumentu – będzie załączenie przynajmniej potwierdzenia, iż pozew o rozwód cywilny został już złożony. Będąc przy tym załączniku warto poruszyć także kolejną kwestię. A mianowicie, często strony pytają: czy lepiej starać się, naturalnie przy zasadności takiego kroku, o rozwód z orzeczeniem o winie, czy też bez. Gro osób decyduje się na szybkie rozstanie, a stąd na brak orzekania o winie. Może to jednak zostać podniesione w uwagach przez Obrońcę węzła małżeńskiego. Też strona (strony) starające się o stwierdzenie winy przy okazji rozwodu winny wziąć pod uwagę to, iż taki proces trwa dłużej i wymaga większego zaangażowania. Dokumenty zgromadzone podczas niego również można dołączyć do kościelnego procesu, gdy wynika z nich coś istotnego dla sprawy.

Pozew winien nadto zawierać dane strony pozwanej (kan. 1504 nr 4 KPK) (imię, nazwisko, w przypadku kobiety – jej nazwisko panieńskie, adres; czymś nieobligatoryjnym będzie wskazanie adresu Parafii, numeru telefonu), a gdy adres jej nie jest znany, wówczas koniecznym jest załączenie dokumentu potwierdzającego ten fakt. Uzyskać go można z Centralnego Biura Adresowego. Jest to istotne dlatego, gdyż strona przeciwna musi mieć zagwarantowane prawo do obrony, nie zagwarantowanie tego prawa pociąga za sobą nieważność wyroku (kan. 1620 nr 7 KPK).

REKLAMA

Wreszcie dołącza się – to najczęściej spotykany dowód – dane świadków, w analogii do danych strony pozwanej. Warto powtórzyć, iż w obu przypadkach to, o jakie dane chodzi, obok tych podstawowych, informuje Sąd. Zaleca się zaproponowanie około trzech, czterech świadków. Każdorazowo powtarzam, iż właściwym świadkiem jest ta osoba, która może potwierdzić treść pozwu, która znała strony, szczególnie tę, po której leży przyczyna prawna, już w okresie przedślubnym, wreszcie która czerpie wiedzę też z własnych obserwacji czy też z tego, co samodzielnie usłyszała. Dobrze jest, aby świadkowie pochodzili z grona rodziny, znajomych obu stron.

Oczywiście jest także szereg innych dokumentów, tak publicznych, jak i prywatnych, które w zależności od tytułu mogą być przydatne. Wśród nich można wymienić: pamiętniki, listy (jako dokumenty prywatne), zaświadczenia lekarskie, dokumenty uzyskane na Policji itp. (jako dokumenty publiczne). Przy tym może pojawić się problem, gdy co prawda istnieje ważny dokument dla kościelnego procesu małżeńskiego, ale jako, że dotyczy strony pozwanej, to nie może być wydobyty przez powodową, chyba że na wniosek Sądu Cywilnego, i przy równocześnie toczącym się postępowaniu cywilnym. Zatem, gdy strona powodowa myśli przy okazji np. rozwodu o stwierdzeniu nieważności swojego małżeństwa, wówczas czymś zalecanym jest, aby postarała się o te dokumenty, które w przyszłości mogą okazać się pomocne.

W końcu pojawia się często pytanie stron, które mają już doświadczenie po swoim rozwodzie, co z przedstawieniem dowodów w postaci zdjęć, e-maili, sms-ów. Naturalnie, gdy rzeczywiście wniosą one coś istotnego do sprawy, wówczas można je dołączyć, ich wartość oceni już jednak sam Trybunał. A ocena ta może okazać się słaba, gdy chodzi o ich wartość dowodową, chociażby w odniesieniu do e-maili, a to ze względu na ich rzeczywistego autora.

Oczywiście niektóre z załączników strony mogą przedstawiać do momentu zakończenia postępowania dowodowego, wymaga to zatem od nich aktywności w procesie.

Zobacz również: Proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    REKLAMA

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    REKLAMA

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    REKLAMA