| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego a kolejny ślub

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego a kolejny ślub

Wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego co do zasady powoduje, iż strony mogą zawrzeć kolejny ślub. W istocie będzie to jednak nie kolejny, a pierwszy ślub dla strony, która uzyskała tzw. "rozwód kościelny".

Innymi tytułami, przy których również może pojawić się zakaz są, przykładowo: podstępne wprowadzenie w błąd (kan. 1098 KPK) jak i wykluczenie istotnych przymiotów bądź elementów małżeństwa, ale także wykluczenie zgody małżeńskiej (kan. 1101 §2 KPK). Jak w poprzednim przypadku trudno jest mówić o „winie” strony związanej zakazem, bowiem źródło problemów tkwi (tkwiło) w jej osobowości; ona mogła nawet wykazywać starania, aby je przezwyciężyć, ale nie była w stanie tego uczynić, tak, w obecnych analizowanych przypadkach o takiej „winie” można już mówić. Strona bowiem, czy to świadomie zataiła prawdę, bądź ją zniekształciła (podstęp), a to celem wyłudzenia zgody małżeńskiej, czy to świadomie, dobrowolnie wykluczyła (nie chciała) zawierać małżeństwa, bądź przy jego chceniu, wykluczyła (nie chciała) tego, co stanowi o jego istocie: jedności, nierozerwalności, potomstwa, wierności. I kolejny raz pojawienie się zakazu służy w rzeczy samej sobie dobru przyszłego związku, służy ochronie przyszłego współmałżonka. Cofnięcie związane jest natomiast przykładowo ze złożeniem przysięgi przez stronę związaną zakazem.

Na końcu warto jeszcze poruszyć jedno zagadnienie: co dzieje się w przypadku, gdy następuje mimo wszystko zawarcie związku wbrew zakazowi: zawarte wówczas małżeństwo jest ważne, ale niegodziwe, co oznacza, iż akcent pada na płaszczyznę moralną nie zaś prawną.

Reasumując, ja widać z dotychczasowych rozważań małżeński proces kościelny dla danej strony faktycznie może nie poprzestać, faktycznie może nie ograniczyć się do definitywnego wyroku, co przez ew. zakaz może być w jakiś sposób kontynuowany. To zdjęcie jego nie tylko, jak zostało powyżej powiedziane, chroni przyszłego współmałżonka czy rodzinę, co też wymaga pewnej dojrzałości od strony związanej z zakazem; dojrzałości polegającej na odpowiedzi przede wszystkim dla samego siebie: czy tym razem jestem w stanie podjąć obowiązki małżeńskie, jeżeli nie, to czy być może istnieje jakieś rozwiązanie dla tego; czy też polegającej na odpowiedzi: czy zawierając małżeństwo, tak naprawdę chcę tego, z całą jego istotą. Zmierzenie się z tymi pytaniami dowodzi o pełnej/wystarczającej dojrzałości tejże strony do zawiązania węzła małżeńskiego.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK