REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy w kościelnym procesie małżeńskim

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Terminy w procesie kościelnym/ Fot. www.sxc.hu
Terminy w procesie kościelnym/ Fot. www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Wertując Kodeks Prawa Kanonicznego pod kątem terminów, czasu na dany etap w kościelnym procesie małżeńskim, można wnioskować, iż jest ich niemała ilość, tymczasem do wielu z nich można podchodzić elastycznie.

Temat ten poruszony został w jednym z moich artykułów, w którym rozważam jaki wpływ może mieć strona, strony na czas trwania procesu.

REKLAMA

Zobacz również: Czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

W obecnym, skoncentrujemy się na najważniejszych terminach w procesie.

REKLAMA

W ogóle Prawodawca zaleca, aby proces w I Instancji trwał rok czasu, zaś w drugiej pół roku (kan. 1453 KPK). Jak już zostało o tym wzmiankowane, czas ten może ulec znacznemu wydłużeniu i to nie tyle z racji ogromu ilości spraw w danym Sądzie Kościelnym, co na wniosek strony (stron), bądź ze względu na jej (ich) własną opieszałość.

Pojawia się zasadnicze pytanie, co w sytuacji, gdy sprawa ulega znacznemu przedłużeniu nie z winy procesujących się stron. Ja w takiej sytuacji zalecam przede wszystkim osobisty kontakt z Sędzią-Przewodniczącym prowadzącym sprawę, bądź z Oficjałem celem szczerej rozmowy, celem dojścia do wspólnego konsensu, zrozumienia z czego zaistniały stan rzeczy wynika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście można wybrać też opcję bardziej formalną, ale wychodzę z założenia, iż jednak w rzeczywistości polskiej wydłużenie procesu nie wynika ze złej woli pracowników sądowych, stąd polecam pierwszą możliwość.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

REKLAMA

Kilkakrotnie spotkałam się z błędnym przeświadczeniem, iż skargę należy wnieść do iluś godzin. Tymczasem proces można rozpocząć zawsze, ale winno się mieć na uwadze, co już podkreśliłam we wzmiankowanym tu artykule, że im wcześniej zostanie on wszczęty, tym istnieje większa szansa na załączenie odpowiednich dowodów, na przedstawienie faktów.

Zwykle ma miejsce sytuacja, iż po przyjęciu skargi powodowej, przesłuchaniu stron, kolejnym etapem jest przesłuchanie świadków. Gdy istnieje ważna przyczyna , iż do zeznań danego świadka może nie dojść, wówczas istnieje możliwość przesłuchania jego zanim otworzy się w ogóle etap zbierania dowodów (kan.  1529 KPK). Warto tylko dodać, iż zarówno strony, jak i świadkowie w odpowiednio długim czasie zostają poinformowani (wezwani) o przesłuchaniu; zalecam przy tym, celem nie przedłużenia procesu z własnej winy, poinformowanie Sądu, gdy strona, świadek nie jest w stanie być obecną, obecnym na przesłuchaniu. Można nawet zasugerować jakiś inny czas, gdy jest to zasadne.

Istotnymi są terminy przepisane na etap publikacji akt. Strony zostają w jednym z pism procesowych poinformowane dokładnie o tym, ile czasu posiadają na zapoznanie się z aktami, oczywiście zawsze można prosić o przedłużenie terminu, odpowiednio to uzasadniając, praktyka pokazuje, iż Sądy przychylnie odnoszą się do takich próśb. Gdy strona, strony chcą po zapoznaniu się z aktami sprawy coś wnieść: nowy tytuł, tytuły, nowy środek dowodowy, bądź dowody, wówczas dysponują właśnie terminem przeznaczonym na trwanie publikacji; po zamknięciu odczytu akt, tym samym następuje zamknięcie postępowania dowodowego, uniemożliwiając wniesienie przez stronę, strony tego, co możne nadać inny bieg sprawie, właśnie nowego tytułu, tytułów, dowodu, dowodów. Z kolei ustosunkowanie się do akt bez wniesienia czegoś istotnego do sprawy związane jest zwykle terminem dziesięciodniowym od ich zamknięcia.

W trakcie procesu małżeńskiego strony spotykają się jeszcze z innymi terminami, jak: terminowa odpowiedź na pozew, terminowa odpowiedź na pismo strony pozwanej, czas przepisany na odwołanie się od odrzuconej skargi (kan. 1505 §4 KPK), zgłoszenie się na badania przez biegłego w określonym czasie, udzielenie odpowiedzi na przedwyrokowe uwagi Obrońcy Węzła Małżeńskiego w danym okresie czasu, czy udzielenie odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące, np. zmiany składu Trybunału do jakiegoś czasu itp.

Wiele wątpliwości budzą terminy przy okazji apelacji, tj. piętnaście dni na zawiadomienie o niej oraz trzydzieści na jej uzasadnienie. Oczywiście terminy te na prośbę stron można przedłużyć, gdy zostanie on wydłużony dla jednego z proszących, automatycznie takie samo prawo nabywa druga strona, chociaż nie prosiła ona o przedłużenie czasu. Pojawia się zasadnicze pytanie: co w sytuacji, gdy terminy te miną, czy oznacza to tym samym, iż strona, strony nie mają już zupełnie prawa do odwołania się od wyroku. Wręcz przeciwnie, bowiem mimo znacznego przekroczenia terminów takie prawo ciągle istnieje, trzeba bowiem jasno zdawać sobie sprawę, iż strona, strony mogą być w trakcie przedłużających się rozmów z np. nowymi świadkami, a przecież przy apelacji chodzi przede wszystkim o rzucenie nowego światła na sprawę, co wymaga jednak czasu, a nie tylko podjęcia formalnych kroków nic tak naprawdę nie wnoszących do sprawy, zważywszy też przy okazji, iż strona, strony prowadzą obok zwyczajne życie wymagające od nich również sporego zaangażowania.

Jak z dotychczasowych rozważań wynika i co winno się podkreślić to dobro, które Prawodawca ma na uwadze, udzielając możliwości wydłużenia terminu; zaś z drugiej strony, wprowadzenie pewnego porządku, aby sprawy mogły nie tylko się rozpocząć, ale też, i może przede wszystkim zakończyć. Zwykle zalecam też, gdy strona, strony mają wątpliwości odnośnie czasu trwania jakiegoś etapu o dokładne zapytanie na ten temat w swoim Sądzie.

Zobacz również: Możliwe trudności podczas kościelnego procesu małżeńskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA