REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do kościelnego procesu małżeńskiego?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
obrączka, kościelny proces małżeński.
obrączka, kościelny proces małżeński.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyczynkiem do napisania tego artykułu była przeprowadzona niedawno rozmowa: czy adwokat może przygotowywać stronę i świadków do procesu. W swoim artykule stoję na stanowisku, iż jest to jedna z czynności adwokata. Ukażę tego racje, chociaż jak widać może wzbudzać to kontrowersje.

Kwestię tę lapidarnie już poruszyłam w innym swoim artykule: Adwokat i strona w kościelnym procesie małżeńskim.

REKLAMA

Podczas przesłuchania, tak stron procesowych, jak i świadków, postawiane zostaje im pytanie: czy strona, świadek został pouczony, jak i co ma zeznawać w aktualnym procesie? Według mnie trzeba odróżnić tu dwie sytuacje. Gdy sprawa w ogóle nie kwalifikuje się do wszczęcia kościelnego procesu małżeńskiego, a zatem, gdy nie ma najmniejszej przesłanki, wówczas pouczenie i to nie tylko na czas przesłuchania („co ma się zeznawać”), ale i już co do konstruowania pozwu („co ma się napisać, aby został przyjęty”), jest nie tyle niemoralne co nieprawne. O takim zatem pouczeniu mowy być nie powinno. Dosyć łatwo daje się wyczuć, iż niektóre ze stron przychodzą „przygotowane” (w negatywnym znaczeniu) na spotkanie mającej na celu już napisanie skargi powodowej. W dzisiejszej dobie przygotowanie bez bezpośredniego udziału osoby trzeciej jest łatwe. Praktycznie każdy ma dostęp do Internetu, literatury na ten temat, a wiadomości z nich można użyć dobrze albo źle. Jest to już właściwy moment, aby pouczyć stronę, iż takie zachowanie nie ma sensu, gdyż zmataczony proces z dwoma wyrokami pozytywnymi de facto nie czyni małżeństwa nieważnym. W Internecie, literaturze łatwo można znaleźć informację na temat różnych tytułów, które kwalifikują daną sprawę do procesu, co właśnie można negatywnie wykorzystać, ale rzadko znajdziemy informację, iż taki proces w rzeczywistości nic nie da. Kolokwialnie mówiąc, jest to strata i czasu i pieniędzy. Nie do rzadkości należy też fakt, gdy świadkowie skłonni są uczynić wszystko, aby strony, które są dla nich najbliższymi (dzieci, rodzeństwo, przyjaciele) uzyskały pozytywny wyrok. To również można intuicyjnie wyczuć, nie mówiąc już o dojściu do takiej konkluzji na podstawie konkretnych faktów. I powtórnie, spotkanie z nimi nastawione na uświadomienie im bezsensowności takiej postawy jest jak najbardziej cenne. To jedna z racji, dla której jestem zwolenniczką przygotowania w tak rozumianym sensie do procesu.

Zobacz również: Możliwe trudności podczas kościelnego procesu małżeńskiego

Kolejna racja ma już inny cel. Nie chodzi tylko o pouczenie o mówieniu prawdy, ale o mówieniu na temat prawdy. Jak już pisałam, strony ubiegające się o orzeczenie nieważności swojego związku często są już po rozwodzie cywilnym. Doświadczenie z tamtego procesu przenoszą na grunt kościelnego prawa małżeńskiego. Widać to już na przykładzie terminologii: rozwód kościelny, unieważnienie małżeństwa kościelnego. Materia prawa cywilnego nie jest też obca dla świadków. Zadaniem adwokata jest zatem przygotowanie stron i świadków, tak teoretycznie, aby zrozumieli na czym polega sens danego tytułu (danych tytułów), jak i praktycznie, w znaczeniu takim, jakie tematy są ważne. Strona, już nawet przy pisaniu pozwu, a świadkowie podczas przesłuchania dziwią się, dlaczego zapytuję o np. rodzinę pochodzenia, lata dzieciństwa, młodości, przecież prosto rozumując nie pytano ich o to w trakcie rozwodu cywilnego, przecież prawo cywilne w trakcie rozwodu nie interesuje się takimi kwestiami. Ja poddaję zatem tematy w tym celu, aby wydobyli z pamięci to, co istotne. Przecież trudno spodziewać się i wymagać, aby w przeciągu krótkiego okresu czasu strona i świadkowie odpowiedzieli w miarę szczegółowo na temat, na który nie zostali przygotowani, bowiem np. minęło już wiele lat, w ogóle nie uważali tych kwestii za istotne albo to nie oni są stroną, a tylko świadkami. Nie chodzi zatem o podanie dokładnie tych samych pytań, które zostały przygotowane przez Sędziego, Obrońcę węzła małżeńskiego dla stron czy świadków.

Zadaj pytanie: Forum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wychodzę też z prostego założenia, iż w procesie często bierze udział biegły, bierze udział też druga strona, jej świadkowie, czasami załączane zostają dowody z dokumentów, a zatem odrzuciwszy pouczenie w tym pozytywnym sensie, nie powinno dojść do wydania pozytywnego wyroku po skomasowaniu wszystkich środków dowodowych. Odrzuciwszy natomiast pouczenie w negatywnym sensie, to tak rozumiane przygotowanie do procesu stanowi ułatwienie dla dokładnego zbadania sprawy.

Z pewnością tych racji można przytoczyć więcej, trzeba przy tym pamiętać, iż najważniejsze to przygotowanie do procesu zgodnie z prawem, czyli prawdą; strona, świadkowie bowiem sami mogą się przygotować, czytając nie zawsze to, co wartościowe albo co więcej, wykorzystując to na sposób nieprawidłowy. Czy zatem nie lepiej, gdy w sposób profesjonalny uczyni to adwokat, a co najważniejsze, zgodnie z wymogami sumienia i prawa? Akcent należy zatem położyć na odpowiednie ukształtowanie osoby, mającej to stanowisko, aby potem nie patrzeć na nią w pryzmacie wroga prawdy. W takim przygotowaniu nie powinno się także zakładać z góry mataczenia, ale popatrzeć na nie w kontekście pomocy prawnej.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będą dopłaty do składek producentów rolnych - dla upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, gryki, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich

    Rozszerzony zostanie katalog upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len, konopie, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz grykę.

    Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą tabletki "dzień po". Co to oznacza?

    Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy. To weto wywołało wiele kontrowersji i dyskusji.

    Zwrot części podatku rolnego za 2024 rok - jest projekt ustawy!

    W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

    RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

    RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

    REKLAMA

    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    REKLAMA