REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
wyrok kościelny
wyrok kościelny

REKLAMA

REKLAMA

W obecnym artykule zajmiemy się kwestią treści wyroku, z położeniem akcentu na to, co jest w nim ważne dla przyszłej apelacji. Prawodawca w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kan. 1612 precyzuje, co winien zawierać wyrok (w najogólniejszym skrócie: stan prawny, stan faktyczny, rozstrzygnięcie, treści formalne). W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

Zwykle Strony często bagatelizują jedną z części wyroku, tj. stan prawny, tymczasem takie podejście jest niesłuszne. Niestety często dopiero wówczas Strony zapoznają się z istotą tytułu (tytułów), na podstawie którego (których) przebiega Ich proces. Nie jest jednak za późno, aby po właściwym zrozumieniu treści tegoż Strony mogły podjąć w przyszłości odpowiednią apelację. Nie do rzadkości należy, jak w ramach stanu prawnego przytoczone zostają nieprawidłowe treści, które być może Strona (Strony) wiązała (wiązały) z danym tytułem (danymi tytułami), co spowodowało wiadome zakończenie, Strony często po raz pierwszy dowiadują się zatem, co tak naprawdę podchodzi pod daną przyczynę. Może to pomóc w przyszłej Ich apelacji.

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – jak rozpocząć?

Kolejną częścią, już skrupulatnie czytaną przez Strony, jest stan faktyczny. To w nim zacytowane zostają oświadczenia złożone przez Strony w trakcie procesu, zeznania Świadków, ew. opinia Biegłego, inne środki dowodowe, uwagi Obrońcy węzła małżeńskiego. Praktycznie, gdy Strona uczestniczyła w publikacji akt, czyli w ich odczycie, to treści te są już Jej znane, niemniej, dostaje je w formie wydrukowanej, niejako bezbłędnej, gdy natomiast w notatki, które mogła sporządzić, mógł wkraść się błąd (często spotykam się niestety z sytuacją, kiedy Strona nie rozumiejąc czegoś, „ślepo”, niejako bez zastanowienia przepisuje, robiąc przy tym już jakiś błąd, potem może dojść do wniosku, iż treść przez Nią przepisana jest pozbawiona sensu, i to, co de facto ma znaczenie, zostaje automatycznie zignorowane). Będąc przy stanie faktycznym warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, Strona może się zdziwić, gdy przykładowo wyrok jest negatywny, zaś zacytowane zostają treści jakby przeczące ostatecznej konkluzji. Z jednej strony, jestem zwolenniczką, aby już przy opisie faktów podawać wyłącznie takie, które motywują ostateczną konkluzję, nie ma zatem potrzeby przytaczania wszystkiego, szczególnie tego, co przeczy samemu wyrokowi, bowiem z wszystkim Strona mogła się zapoznać, jak już powyżej nadmieniłam, w trakcie publikacji akt, z drugiej zaś strony, dzięki takiej opcji Strona dysponuje dosyć skrupulatnie przytoczonym aktom sprawy, powtórzmy to jeszcze raz, w wydrukowanej formie, dzięki temu Strona podczas apelacji może wnieść coś nowego, gdy wcześniej zostało przez Nią coś przeoczone.

Nieważność wyroku kościelnego

Na końcu znajdują się wnioski. W praktyce winny one służyć definitywnej konkluzji, tj. umiejętnie łączyć stan prawny z faktycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto jeszcze przytoczyć o takich informacjach w wyroku, jak kwestia przebiegu sprawy, w ramach którego podane są kolejne dane odnośnie Stron, czasu najważniejszych wydarzeń (zawarcie związku, trwanie wspólnoty małżeńskiej, orzeknięcie rozwodu, czasu wpłynięcia skargi, rozpoczęcia i zakończenia procesu), składu Trybunału itp..

Na samym już końcu obok danych formalnych Strony zostają poinformowane przy wyroku negatywnym o czasie, miejscu, sposobie złożenia apelacji, zaś przy pozytywnym o automatycznym przesłaniu sprawy do Trybunału II Instancji. Zatem nie ma nic niezrozumiałego do tego stopnia, że Strona nie wie, jakie są dalsze losy Jej sprawy. Inną rzeczą natomiast jest kwestia apelacji, jej prawidłowego sformułowania, natomiast w tym artykule staraliśmy się zwrócić uwagę na sam wyrok, tj. w jaki sposób można wykorzystać jego treść przy apelacji.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    REKLAMA

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA

    Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

    Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

    Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

    Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

    REKLAMA