| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Sakramenty wymagane i zalecane przy zawarciu małżeństwa

Sakramenty wymagane i zalecane przy zawarciu małżeństwa

Zawierając małżeństwo warto prześledzić, jakie sakramenty są wymagane, a jakie zalecane bądź towarzyszące wstąpieniu w związek małżeński. Naturalnie chodzi o sytuację, gdy co najmniej jedna ze stron zawierających związek małżeński jest katolikiem. Rozważania będą obejmować: sakrament chrztu świętego, bierzmowania, Eucharystii oraz pokuty.

Sakrament bierzmowania

Z kolei przy tym sakramencie najczęstszym zapytaniem i wątpliwością jest to: czy jest on konieczny, jeśli strona zamierza związać się ślubem kościelnym? A idąc dalej tym tokiem myślenia: czy w przypadku jego braku można starać się o orzeczenie nieważności małżeństwa? Pytania te nie są wątpliwościami wymyślonymi sztucznie na użytek tego artykułu, ale rzeczywiście można się z nimi i to nie sporadycznie spotkać. Zatem, gdy strona (używamy liczby pojedynczej, natomiast nie wykluczamy też obu stron) nie jest bierzmowana, a chce zawrzeć ślub kościelny to przy tej okazji zaleca się jego przyjęcie. A zatem nie jest to sakrament wymagany na sposób zupełnie konieczny, a jedynie jest on zalecany (ka. 1065 §1 KPK a kan. 1033 KPK, kan. 1050 nr 3 KPK). A skoro tak to jego brak nie stanowi przyczyny do stwierdzenia nieważności małżeństwa, jakby to miało miejsce w okoliczności zawarcia ślubu bez dyspensy z osobą nieochrzczoną.

Sakrament Eucharystii oraz spowiedzi świętej

Przy tych sakramentach można poruszyć praktycznie jedną kwestię, a mianowicie: co w sytuacji, gdy strona zatai coś znaczącego i to w sposób świadomy podczas spowiedzi św.? Odpowiedź zasadniczo jest prosta: gdy zostanie coś zatajone, co kwalifikuje się do materii grzechu ciężkiego, wówczas trudno jest mówić o godziwym przyjęciu komunii. Natomiast nie ma to większego wpływu na istotę małżeństwa, czyli na to, by można mówić o jego nieważności. Jak przy sakramencie bierzmowania, także i przy wyżej wymienionych zaleca się ich przyjęcie (kan. 1065 §2 KPK).

Nietypowe rozwiązania w kościelnym procesie małżeńskim

Na swoje rozważania wybraliśmy przykładowe sakramenty, gdyż w większości, przy okazji ich analizy, można było poruszyć to, co odnosi się już wprost do sakramentu małżeństwa, jak i zająć się tymi pytaniami, które można najczęściej spotkać.

Na ten temat, m. in. w :

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Lud Boży jego nauczanie i uświęcanie, T. II, Olsztyn 1986;

Arletta Bolesta, Obowiązki i prawa rodziców w zakresie nauczycielskiego i uświęcającego zadania Kościoła. Studium pastoralno-prawne, Kraków 2008.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK