REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym / Fot. Fotolia
Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r. możliwe jest popełnienie przestępstwa przez osoby duchowne, jak również przez osoby świeckie. Przestępstwa mogą być popełniane w odniesieniu do osób, które mogą uczestniczyć w kościelnym procesie małżeńskim o orzeczenie nieważności małżeństwa.

Trudno jest jednak w krótkiej analizie dokonać prezentacji wszystkich szczegółów w zakresie prawa karnego, dlatego ograniczymy się do wybranych informacji, i raczej najistotniejszych, najbardziej praktycznych, natomiast samym zainteresowanym polecam sięgnięcie wprost do kodeksu.

REKLAMA

Rodzaje kar

Aby jednak przejść już do odpowiednich przykładów, na początek celem pewnych wyjaśnień warto poruszyć zagadnienie rodzajów kar, iż rodzaj kar uwarunkowany jest także sposobem ich wymierzenia.

Jednym z rodzajów są tzw. kary poprawcze, zwane inaczej cenzurami. Jak sama nazwa wskazuje ich celem winna być poprawa tego, kto dokonał przestępczego czynu. Wśród nich wyróżnia się: ekskomunikę, interdykt, a w przypadku osoby duchownej dodatkowo suspensę. W przypadku ekskomuniki istnieje zakaz m. in. przyjmowania sakramentów świętych (kan. 1331 § nr 2 KPK). Przy interdykcie podobnie (kan. 1332 KPK), aczkolwiek skutki tego rodzaju kary są mniej ciężkie. Z kolei suspensa, obejmuje wyłącznie osoby duchowne. Warto też zwrócić uwagę przy wyliczaniu przykładowych przestępczych czynów na zastosowanie przez Prawodawcę terminów: może być ukarany, względnie winno się ukarać, jak i na zarezerwowaniu, bądź też i nie określonych kar samej Stolicy Apostolskiej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Poszczególne przestępstwa

Obecnie możemy zatem przejść już do wybranych poszczególnych przestępstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedną z przyczyn, na podstawie której można orzec nieważność małżeństwa jest wykluczenie jego elementów, do których zalicza się m. in. chrześcijańskie wychowanie potomstwa. Gdy rodzice zatem oddadzą na wychowanie np. niechrześcijańskie swoje dzieci, wówczas pociąga to za sobą karę poprawczą, bądź inną sprawiedliwą (kan. 1366 KPK). Przestępstwo to podchodzi do tzw. przestępstw przeciwko religii i jedności Kościoła. Można zatem wnioskować z tego, że nie tylko oddanie swojego dziecka na wychowanie niechrześcijańskie może uczynić małżeństwo nieważnym (używam tu słowa – może – bowiem działanie to winno iść w parze z symulacją, czyli z nie chceniem wychowania dziecka po chrześcijańsku), co nadto pociąga za sobą sankcję karną.

Wiemy, iż podczas kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa strony i świadkowie składają przysięgę. Gdy dopuszczą się krzywoprzysięstwa, wówczas winni być ukarani sprawiedliwą karą (kan. 1368 KPK). Przestępstwo to w KPK zostało zakwalifikowane również do powyżej wymienionych. Skutkiem w przypadku zeznań kłamliwych, gdy nawet dojdzie do wyroku pozytywnego, jest w dalszym ciągu ważność małżeństwa, o którym orzekano.

Nieraz spotykamy się z przestępstwem na forum cywilnym w postaci jakiejś agresji przeciwko drugiej osobie, tymczasem KPK reguluje tzw. przymus fizyczny wobec osoby duchownej, zakonnej, ale nie w formie samego przymusu. Ten ścigany już jest przez prawo świeckie, zatem nie ma potrzeby dodatkowej regulacji (aczkolwiek pewnym wyjątkiem jest przestępstwo podane w kan. 1397 KPK, w którym mowa jest m. in. o zabójstwie), ale chodzi o przymus wynikający z pogardy dla wiary, Kościoła, władzy lub posługi kościelnej, za które winno się ukarać również sprawiedliwą karą (kan. 1370 §3 KPK). Z kolei ten rodzaj przestępstwa zakwalifikowano do tzw. przeciwko władzy kościelnej i wolności kościoła.

Zobacz również: Nowe przestępstwa przeciwko religii

REKLAMA

Nie do rzadkości należy też sytuacja, kiedy osoba nie posiadająca ku temu prawa słucha spowiedzi, bądź udziela rozgrzeszenia (to tzw. przestępstwo w postaci uzurpacji kościelnych zadań jak i przestępstwo w ich wykonaniu), wówczas podlega ona interdyktowi lub suspensie wiążącej mocą samego prawa (kan. 1378 §2 nr 2 KPK).

Wiadome jest także, iż od obowiązku składania zeznań wyjęci są duchowni, gdy wiąże ich tajemnica spowiedzi świętej (kan. 1550 §2 nr 2 KPK), bezpośrednie naruszenie której pociąga za sobą ekskomunikę wiążącą mocą samego prawa, zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej (kan. 1388 §1 KPK). Ten przestępczy czyn zaliczono do rodzaju powyżej wymienionego. Warto tylko dodać, iż nawet gdyby doszło do takowych zeznań, to jak prawodawca sam precyzuje, nie można traktować ich jako prawdziwych (kan. 1550 §2 nr 2 KPK), a zatem zeznanie takie nic nie wnosi.

Dowód z dokumentów

Pamiętamy, iż jednym ze środków dowodowych w kościelnym procesie małżeńskim jest dowód z dokumentów, a wśród nich wyróżnić można dokumenty o charakterze kościelnym. I tak, w przypadku sfałszowania dokumentu kościelnego, bądź posługiwania się takowym, a następnie, w sytuacji nie ujawnienia prawdziwego lub też gdy osoba posługuje się w ogóle jakimś fałszywym dokumentem w sprawie kościelnej, wówczas może być ukarana sprawiedliwą karą (kan. 1391 nr1 oraz nr 2 KPK). Rodzaj tego czynu zakwalifikowany został do przestępstwa fałszu. To samo, co zostało wspomniane przy okazji krzywoprzysięstwa, a mianowicie: gdy na podstawie takiego dokumentu orzeczona zostaje nieważność małżeństwa, to mimo tego obiektywnie małżeństwo nadal jest ważne.

I na koniec warto jeszcze wspomnieć o aborcji jako o przestępstwie przeciwko życiu i wolności człowieka, za którą podlega się ekskomunice wiążącej mocą samego prawa (kan. 1398 KPK).

Naturalnie powyższy temat można analizować w różnych aspektach, wchodzić znacznie w szczegóły, rolą jednakże tego artykułu było po krótkie jedynie zarysowanie tematu, tak, aby dysponować przynajmniej podstawową wiedzą w tym zakresie.

Zobacz też: Dowód z dokumentu w postępowaniu cywilnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA