| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Jak wygląda rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi? Jakiemu prawu podlegają małżonkowie?

Rosja

Rozwód w Rosji można wziąć, jeśli małżeństwo zostało zawarte w tym kraju i jeden z małżonków jest obywatelem rosyjskim lub mieszka tam na stałe. Rozwód można otrzymać bardzo szybko, nawet bez rozprawy sądowej, jeśli oboje małżonków się na niego zgadza i nie mają niepełnoletnich dzieci. Opcja bez interwencji sądu zakłada, że na rozwód zgadzają się obydwoje małżonków, szczególnie, gdy nie posiadają niepełnoletnich dzieci sprawa może zostać załatwiona poprzez urząd rejestracji w sprawach cywilnych. Jeżeli powyższe warunki nie są spełniane przez małżonków decyzja o orzeczeniu rozwodu należy do sądu.

Co do spraw finansowych: Wypłacanie alimentów może obejmować tylko wówczas, gdy drugi małżonek nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Intercyza musi zasadniczo być potwierdzona notarialnie.

Ukraina

Na Ukrainie jedynie 3-4% małżeństw ma charakter międzynarodowy. Na Ukrainie jednak rozpada się około połowa małżeństw, więc rozwód jest społecznie akceptowany. Częściej jednak sprawami rozwodów międzynarodowych polsko-ukraińskich zajmują się polskie sądy. Zarówno z Ukrainą jak i Białorusią łączą Polskę umowy dwustronne gwarantujące wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych.

Zobacz również: Jakie zmiany w prawie prywatnym międzynarodowym?

Białoruś

Rozwód polsko-białoruski podlega prawu tego państwa, którego obywatelami są małżonkowie w momencie wszczęcia postępowania. Jeśli małżonkowie mają różne obywatelstwa, a oboje mieszkają na terenie Polski lub Białorusi, stosuje się prawo obowiązujące na terytorium tego kraju.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »