| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Instytucja separacji jest zbliżona do rozwodu. Jednak wyróżniamy przy niej istotne różnice po stronie przesłanek jak i skutków jej orzeczenia. Kwestie dotyczące separacji są uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Przesłanką do orzeczenie separacji jest zupełny rozkład pożycia. Jeżeli zupełny rozkład pożycianastąpi między małżonkami, to każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekłaseparację. Należy tu podkreślić różnicę pomiędzy rozwodem a separacją, gdzieprzy rozwodzie przesłanką jest nie tylko zupełny ale i trwały rozkładmałżeństwa.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w zakresie separacji przewidujeoprócz postępowania procesowego wszczynanego pozwem również postępowanienieprocesowe, które wszczyna się na zgodny wniosek małżonków.

Zobacz: Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Pomimo spełnionej wyżej przedstawionej przesłanki orzeczenieseparacji nie jest dopuszczalne, jeżeli w skutek niej miałoby ucierpieć dobrowspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenierozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci, sąd możeorzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.

Skutki

Orzeczenie separacji ma takie same skutki co rozwiązaniemałżeństwa przez rozwód, z tym wyjątkiem, że separacja może zostać zniesiona.

Warto zauważyć, że orzeczenie separacji przez sąd pozbawiaprawa dziedziczenia po małżonku. W przypadku, gdy małżonkowie pozostająwyłącznie w separacji faktycznej, czyli niestwierdzonej orzeczeniem sadowym,nadal są uprawnieni do dziedziczenia po sobie na mocy ustawy. Gdy dziedziczenieodbywa się na podstawie testamentu, a małżonek, pozostający w separacjifaktycznej, zostanie na mocy testamentu wyłączony z dziedziczenia, to i tak maon prawo do domagania się zachowku po zmarłym.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.
W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »