| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Jak sporządzić pozew o separację?

Jak sporządzić pozew o separację?

Postępowanie separacyjne możemy zainicjować dwoma sposobami, albo zgodnym wnioskiem stron o separację albo pozwem o separację. Wniosek o separację został omówiony w innym artykule, w tym natomiast postaram się przybliżyć instytucję pozwu o separację.

W pozwie można także żądać wydania postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia np. alimentacyjnego na czas trwania postępowania o separację. Celem takiego wniosku jest zapewnienie od drugiej strony działania bądź zaniechania konkretnych działań w stosunku do strony powodowej lub dzieci stron na czas procesu. Najczęstszym wnioskiem jest właśnie wniosek o zabezpieczenie na czas procesu alimentów na rzecz wspólnych dzieci.

Zobacz: POZEW O SEPARACJĘ - WZÓR

Sformułowane wnioski należy odpowiednio uzasadnić oraz powołać na ich potwierdzenie konkretne dowody w postaci zeznań świadków, dokumentów czy opinii biegłych sądowych.

Żądając orzeczenia separacji z wyłącznej winy strony pozwanej należy wykazać na czym w ocenie strony powodowej wina ta polegała. Co więcej, udowodnić trzeba, iż wystąpiła podstawa do orzeczenia separacji czyli nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, na który składają się więzi duchowe, fizyczne oraz gospodarcze.

Zobacz tez: Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?

Dochodząc w pozwie od strony pozwanej alimentów na siebie czy dzieci koniecznym jest udowodnienie jakie koszty ponosimy w związku z naszym i dzieci utrzymaniem oraz jakie koszty powinny być na powyższe cele wydatkowane. Pamiętać należy, że nie zawsze sąd zasądzi alimenty w wysokości stanowiącej połowę kosztów utrzymania i wychowania dziecka czy utrzymania strony postępowania. Decyzja ta uzależniona bywa także od możliwości zarobkowych i majątkowych małżonków. Małżonek znacznie lepiej zarabiający może spodziewać się obciążeniem go alimentami w większych rozmiarach niż połowa udowodnionych kosztów utrzymania i wychowania dzieci.

Pozew o separację należy obowiązkowo podpisać i złożyć wraz z odpisem na biurze podawczym sądu, wcześniej opłacając go albo nadać na poczcie.

Zobacz serwis: Separacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK