| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Jak sporządzić pozew o separację?

Jak sporządzić pozew o separację?

Postępowanie separacyjne możemy zainicjować dwoma sposobami, albo zgodnym wnioskiem stron o separację albo pozwem o separację. Wniosek o separację został omówiony w innym artykule, w tym natomiast postaram się przybliżyć instytucję pozwu o separację.

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję czy pozew o separację sporządzić samemu czy powierzyć tę czynność profesjonaliście. Jeżeli czujecie się Państwo na tyle mocni aby występować w sprawie bez pełnomocnika w osobie adwokata czy radcy prawnego, możecie napisać pozew samodzielnie i podpisać go we własnym imieniu.

Elementy pozwu o separację

Pozew powinien zawierać przede wszystkim oznaczenie sądu, do którego go wnosimy. Sądem właściwym zawsze będzie sąd okręgowy. Właściwość miejscowa sądu omówiona została szczegółowo w artykule „Separacja – właściwość sądu”. Ponadto wskazać należy kto jest powodem a kto pozwanym oraz podać dane adresowe stron, na które sąd wysyłać będzie korespondencję.

Koniecznym elementem pozwu jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania. Po pierwsze wskazać należy czy żądamy separacji z winy strony pozwanej, obojga stron czy też nie chcemy aby sąd zajmował się kwestią ustalenia winnego rozkładu pożycia. W dalszych punktach w zależności czy strony posiadają małoletnie dzieci umieścić należy żądania rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad nimi, o kontaktach rodziców z dziećmi oraz o alimentach na dzieci.

Zobacz też: Jakie są przyczyny separacji?

Pozew o separację może zawierać również żądanie zasądzenia alimentów na rzecz jednej ze stron, najczęściej wnoszącej pozew od drugiego małżonka. Kwestia alimentów na małżonka omówiona została w artykule „Separacja – alimenty na małżonka”.

Jeżeli strony zamieszkują wspólnie w jednym mieszkaniu można w pozwie umieścić również wniosek aby sąd rozstrzygnął o sposobie korzystania z mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania. Również można umieścić wniosek o zasądzenie eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania, jeżeli dalsze zamieszkiwanie z nim jest utrudnione ze względu na jego zachowanie. Problematyka ta została dokładniej wyjaśniona w artykule „Separacja – mieszkanie”.

Strona powodowa może wnieść również wniosek o podział majątku wspólnego, wskazując dokładnie jakie składniki podlegają podziałowi i w jaki sposób podział miałby zostać dokonany. Szerzej w artykule „Separacja – podział majątku dorobkowego”.

Zobacz: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Koszty postępowania

Końcową kwestią petitum pozwu jest żądanie rozstrzygnięcia o kosztach postępowania, na które składają się koszty wpisu sądowego w wysokości 500 zł, koszt zastępstwa procesowego (jeżeli reprezentuje nas fachowy pełnomocnik) oraz inne koszty poboczne jak np. koszty opinii biegłych sądowych. Zazwyczaj strona powodowa wnosi o zasądzenie kosztów na jej rzecz od strony pozwanej.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koniecznym elementem pozwu o separację jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania.
Koniecznym elementem pozwu o separację jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »