| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Jakie są skutki separacji orzeczonej przez sąd?

Jakie są skutki separacji orzeczonej przez sąd?

Jeśli małżonkowie chcą zalegalizować faktyczny rozkład pożycia, bez rozwiązania związku małżeńskiego, sąd może orzec o separacji. Orzeczenie wywołuje takie same skutki jak rozwód. Jest tylko jeden wyjątek pozostający w separacji nie mogą zawrzeć kolejnego małżeństwa.

Warto wiedzieć, że w czasie separacji nie można znieść intercyzą rozdzielności majątkowej.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym separację podzielić majątek wspólny, jeżeli nie spowodowałoby to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Powstanie rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami oznacza, że od momentu orzeczenia separacji każdy z małżonków zarabia tylko na swój majątek osobisty.

Alimenty pomiędzy małżonkami

W określonych przypadkach pomiędzy małżonkami w czasie separacji powstaje obowiązek płacenia alimentów

Małżonek w separacji, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania. Dostarczanie środków utrzymania ma zaspokoić usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Ponadto sądu musi brać pod uwagę możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Innymi słowy małżonek żyjący w biedzie może żądać od drugiego alimentów pod warunkiem, że nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia

W przypadku, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, małżonek niewinny może żądać, aby ten przyczyniał się do zaspokajania jego potrzeba życiowych. Małżonek niewinny nie znajdował się w niedostatku, wystarczy, aby w wyniku separacji uległa znacznemu pogorszeniu jego sytuacja życiowa.

Zobacz: Jak przebiega sprawa o separację?

Alimenty na dzieci

Sąd orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Oznacza to, że na jednego z małżonków nałożony jest obowiązek płacenia alimentów do rąk drugiego małżonka, z którym mieszkają dzieci.

Wyłączenie od dziedziczenia

Małżonkowie nie dziedziczą po sobie.

Brak domniemania pochodzenia dziecka

Brak jest prawnego domniemania, że dziecko pochodzi z małżeństwa, jeżeli urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji.

Obowiązek pomocy

Po separacji małżonkowie zawsze obowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Podsumowanie

  • Powstanie ustroju rozdzielności majątkowej.
  • Uchylenie domniemania, że ojcem dziecka urodzonego przez żonę jest mąż.
  • Odsunięcie małżonka żyjącego w separacji od dziedziczenia ustawowego po zmarłym małżonku.
  • Możliwość wyłączenia od dziedziczenia ustawowego małżonka, którego zmarły właśnie mąż lub żona zdążył wystąpić o orzeczenie separacji z winy pozostałego przy życiu małżonka i żądanie to było uzasadnione.
  • Wpisanie do aktu małżeństwa wzmianki o separacji.

Podstawa prawna: Art. 61 (1) - 61 (6) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonek w separacji, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania.
Małżonek w separacji, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK