| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Jakie są skutki separacji orzeczonej przez sąd?

Jakie są skutki separacji orzeczonej przez sąd?

Jeśli małżonkowie chcą zalegalizować faktyczny rozkład pożycia, bez rozwiązania związku małżeńskiego, sąd może orzec o separacji. Orzeczenie wywołuje takie same skutki jak rozwód. Jest tylko jeden wyjątek pozostający w separacji nie mogą zawrzeć kolejnego małżeństwa.

Każdy z małżonków może żądać, by sąd orzekł separację, jeżeli wystąpił między nimi zupełny rozkład pożycia. O separację może wystąpić nawet osoba wyłącznie winna rozkładu pożycia.

Orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeśli mogłaby ona spowodować, że ucierpi dobro wspólnych małoletnich dzieci. Przeszkodą byłoby także naruszenie zasad współżycia społecznego.

Inaczej niż po rozwodzie

W razie orzeczenia separacji małżeństwo trwa. Dlatego żaden z małżonków w separacji nie może zawrzeć kolejnego małżeństwa.

Trwa też obowiązek wzajemnej pomocy, choć ograniczony jest do sytuacji mierzonych względami słuszności.

Małżonek, który po ślubie zmienił nazwisko, nie może w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o separacji powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa jedynie przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Zobacz: Porady prawne

Jak przy rozwodzie

Mimo różnic między separacją a rozwodem, w obu rodzajach spraw sąd stosuje te same przepisy dotyczące: orzekania o winie, władzy rodzicielskiej, alimentów na dzieci, wspólnego mieszkania, podziału majątku, obowiązku utrzymywania jednego małżonka przez drugiego.

Jakie są skutki separacji

Władza rodzicielska

W wyroku orzekającym separację sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi. Orzeka o kosztach ich utrzymania i wychowania.

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Możliwe jest też uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Wspólne mieszkanie małżonków

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania. W wypadkach, gdy jeden z małżonków postępuje rażąco nagannie i uniemożliwia tym wspólne mieszkanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym separację orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków. Przyznanie mieszkania jednemu z małżonków jest możliwe, jeśli drugi małżonek wyraża zgodę na opuszczenie mieszkania bez dostarczenia lokalu zastępczego.

Sąd orzekając o wspólnym mieszkaniu powinien brać pod uwagę potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza się wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Majątek

Prawomocne orzeczenie separacji powoduje powstanie rozdzielności majątkowej między małżonkami z mocy prawa. Ma to oczywiście miejsce, jeśli małżonków łączyła wspólność majątkowa. W przypadku, gdy takiej wspólności nie było wszystko pozostaje tak jak wcześniej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonek w separacji, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania.
Małżonek w separacji, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK