| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Jakie są różnice pomiędzy separacją a rozwodem?

Jakie są różnice pomiędzy separacją a rozwodem?

Separacja powoduje takie same skutki jak rozwód, z jednym wyjątkiem. Małżonkowie nadal są małżeństwem w świetle prawa i nie mogą zawrzeć innego związku małżeńskiego.

Orzeczony rozwód powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. Natomiast separacja mimo, że powoduje skutki podobne do rozwodu różni się od niego. Separację można nazwać niepełnym rozwodem lub rozwodem ograniczonym.

Warto poznać wszystkie różnice pomiędzy orzeczoną przez sąd separacją a rozwodem.

Różnice pomiędzy separacją a rozwodem

Nowe małżeństwo

Podstawową różnica pomiędzy separację a rozwodem jest możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego. Po orzeczeniu rozwodu można zawrzeć ponownie związek małżeński, a po separacji nie. Natomiast separację można znieść i przywrócić ponowienie małżeństwo.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Takiej możliwości nie ma w przypadku rozwodu. Rozwód jest ostateczny. Małżonkowie, którzy się rozwiedli i chcą znów być małżeństwem muszą ponownie się pobrać.

Przesłanki

Separację jest łatwiej uzyskać w sądzie. Dzieje się tak ponieważ, w przypadku separacji nie trzeba udowadniać, że rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały. Wystarczy udowodnić, że rozkład pożycia jest zupełny.

Ważną różnicą jest, że separacji może żądać również małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia. W przypadku rozwodu jest to w zasadzie zakazane.

Opłaty i szybkość orzekania

Przy zgodzie obu stron (gdy brak jest wspólnych małoletnich dzieci) separację można uzyskać już po jednej rozprawie w sądzie. Zgodny wniosek małżonków to koszt 100 zł.

Rozwód może trwać dłużej. Szczególnie jeżeli dochodzi do orzekania o winie. Przy rozwodzie koszty sądowe wynoszą 600 zł. Jest to opłata stała.

Zobacz: Czy możliwe jest zniesienie separacji?

Płacenie alimentów

Okres płacenia drugiemu małżonkowi alimentów po rozwodzie jest w pewnych przypadkach ograniczony do 5 lat. W przypadku separacji nie ma takiego ograniczenia.

Obowiązek pomocy

Po separacji małżonkowie obowiązani są do wzajemnej pomocy w każdym przypadku, jeśli wymagają tego względy słuszności. Po orzeczeniu rozwodu na byłych małżonkach nie ciąży nigdy taki obowiązek.

Nazwisko

Po rozwodzie można wrócić do swojego poprzedniego nazwiska. Można powrócić do poprzedniego nazwiska po złożeniu oświadczenie kierownikowi urzędu stanu cywilnego w ciągu 3 miesięcy od orzeczenia rozwodu. Po orzeczeniu separacji nie jest to możliwe.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawową różnica pomiędzy separację a rozwodem jest możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Podstawową różnica pomiędzy separację a rozwodem jest możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK