| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Orzeczenie o władzy rodzicielskiej

Orzeczenie o władzy rodzicielskiej

Od dłuższego czasu mój mąż zaniedbywał rodzinę i popadł w alkoholizm. Wniosłam sprawę o odebranie mu władzy rodzicielskiej nad naszymi dziećmi, potem złożyłam pozew o separację. Sąd zawiesił postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej. Co to oznacza? Czy ta sprawa będzie w jakiś sposób załatwiona?

Problem władzy rodzicielskiej zostanie rozstrzygnięty. Zawieszenie postępowania w tej sprawie było zgodne z przepisami i nie oznacza, że nie będzie w ogóle załatwiona.

W przypadku gdy postępowanie w sprawie dotyczącej władzy rodzicielskiej zostało wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód lub o separację, ulega z urzędu zawieszeniu. Sąd orzeka o władzy rodzicielskiej przez cały czas sprawy o separację w postępowaniu zabezpieczającym.

Zobacz: Dobro dziecka przy orzekaniu separacji

Prawdopodobnie w wyroku orzekającym separację sąd rozstrzygnie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków.

Ponadto sąd orzeknie w jakiej wysokości każdy z małżonków zobowiązany będzie do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Sąd ma możliwość powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając tym samym władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień.

Jeżeli w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie o separację nie orzeczono o władzy rodzicielskiej, to sąd postanowi podjąć zawieszone postępowanie.

Zobacz serwis: Władza rodzicielska

Podstawa prawna

Kodeks postępowania cywilnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W wyroku orzekającym separację sąd rozstrzygnie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków.
W wyroku orzekającym separację sąd rozstrzygnie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK