| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a zwolnienie na pogrzeb męża

Separacja a zwolnienie na pogrzeb męża

Byliśmy z mężem w separacji. W tym czasie mój mąż zmarł. Czy w takim przypadku przysługuje mi zwolnienie okolicznościowe w związku z jego śmiercią?

Pracodawca udziela urlopów okolicznościowych w związku z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi pracownika. W przypadku zgonu i pogrzebu współmałżonka pracownikowi przysługują dwa zwolnienia. W przypadku separacji orzeczonej między małżonkami, zwolnienie takie jak najbardziej przysługuje pracownikowi.

Zobacz: Jakie są przyczyny separacji?

Małżonkiem jest osoba, która pozostaje w związku z małżeńskim. Małżonkowie będący w separacji nadal pozostają małżeństwem. W związku z tym ma Pani prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego w związku ze śmiercią i pogrzebem Pani męża.

Zwolnienie od pracy z tytułu śmierci małżonka nie będzie przysługiwało, jeśli małżeństwo zostało rozwiązane rozwodem

Na pracodawca ciąży obowiązek udzielania wyżej wymienionych zwolnień okolicznościowych. Pracownik musi jednak wcześniej wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu okolicznościowego

Zobacz serwis: Separacja

Podstawa prawna:

Art. 614Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Par. 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienie od pracy z tytułu śmierci małżonka nie będzie przysługiwało, jeśli małżeństwo zostało rozwiązane rozwodem.
Zwolnienie od pracy z tytułu śmierci małżonka nie będzie przysługiwało, jeśli małżeństwo zostało rozwiązane rozwodem.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Filipowicz

Ekspert ZZL. Business Partner ForFuture oraz HRtec. Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Klastrer. Wykładowca na kilku uczelniach (w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, SGH). Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Cluster. Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży szkoleniowo- konsultingowej. Twórca autorskiego Modelu Kompetencji Zawodowych oraz narzędzi Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Autor książek: „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi” (PWE 2004), „Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników” (WK 2008), oraz „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi – perspektywa firmowa i osobista” (WK 2014) jak również licznych publikacji z zakresu ZZL, zarządzania kompetencjami, Human Performance Improvement i strategii organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK