| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Słownik > Alimenty

Alimenty

Alimenty to obowiązek polegający na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania osobie uprawnionej przez osoby zobowiązane.

Dostarczanie środków utrzymania polega na zaspokajaniu takich bieżących potrzeb osoby uprawnionej, jak: wyżywienie, lekarstwa, odzież, wydatki na mieszkanie. Środki wychowania obejmują: starania o zdrowie, o rozwój fizyczny i umysłowy, umożliwienie zdobycia odpowiedniego wykształcenia oraz dostępu do dóbr kultury.

Zobowiązanymi do płacenia alimentów są wyłącznie krewni w linii prostej oraz rodzeństwo, a w pewnych wypadkach rozwiedziony lub pozostający w separacji małżonek.

Dziecko

Dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, ma prawo do alimentów od rodziców. Nie musi udowadniać, że znajduje się w niedostatku. Jeżeli dziecko ma własny majątek, z którego dochody mogą pokryć koszty jego utrzymania lub wychowania, wówczas nie ma prawa do alimentów.

Rodzice mogą domagać się alimentów od dzieci, gdy znajdują się w niedostatku, w wysokości odpowiadającej możliwościom zarobkowym i majątkowym poszczególnych dzieci. Dzieci mogą płacić alimenty w różnej wysokości.

Alimenty przysługują także najbliższym krewnym w linii bocznej. Osoba zobowiązana do płacenia może uchylić się od świadczeń, jeżeli są połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niej lub dla jej najbliższej rodziny.

Alimenty może otrzymać dziecko od męża jego matki (który nie jest jego ojcem biologicznym) lub od żony jego ojca (która nie jest jego matką biologiczną), jeśli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Macocha lub ojczym mogą domagać się alimentów od dziecka, jeśli przyczynili się do jego utrzymania i wychowania, a żądanie odpowiada zasadom współżycia społecznego.

Alimenty przysługują w razie rozwodu małżonków lub orzeczenia o separacji małżonkowi, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku. Jeżeli rozwiedziony małżonek uprawniony do alimentów zawrze nowe małżeństwo, wówczas obowiązek dostarczania mu środków utrzymania przez drugiego małżonka wygasa.

Wysokość alimentów

Zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka i od możliwości zarobkowych rodziców, a nie od ich faktycznych zarobków. Możliwości w uzasadnionych wypadkach obejmują także wysokość zarobków, które zobowiązany mógłby uzyskać, gdyby tylko dołożył należytej staranności.

Wysokość alimentów może zostać określona w konkretnej kwocie lub jako pewien ułamek wynagrodzenia zobowiązanego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK