| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Kto wesprze nas podczas rozprawy rozwodowej?

Kto wesprze nas podczas rozprawy rozwodowej?

W trakcie rozprawy rozwodowej możemy liczyć na pomoc prawną ze strony umocowanego przez nas adwokata. Wsparcia psychicznego mogą udzielić nam osoby zaufania.

Pełnomocnik

Do prowadzenia sprawy rozwodowej można ustanowić pełnomocnika. Konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa szczególnego. Oznacza to, iż w pełnomocnictwie należy wskazać, iż adwokat będzie umocowany do prowadzenia naszej konkretnej sprawy.

Pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej może być również radca prawny. Pomoc profesjonalnego pełnomocnika polega m. in. na sporządzeniu pozwu i innych pism procesowych, zgłaszaniu wniosków dowodowych i wyjaśnianiu nam zasad postępowania.

Oprócz profesjonalnego pełnomocnika możemy umocować również: rodzica, rodzeństwo czy zstępnych. Ważne, aby osoba taka posiadała wymagane pełnomocnictwo do prowadzenia konkretnej sprawy.

Co do zasady sąd nie dopuści do udziału w sprawie pełnomocnika, który nie posiada właściwego pełnomocnictwa. Jeżeli jednak taka sytuacja miałaby miejsce, na przykład z powodu przeoczenia, to strona przeciwna może powoływać się na nieważność postępowania. Powodem byłby fakt nienależycie umocowanego pełnomocnika.

Zobacz również: Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Adwokat z urzędu

Ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu może domagać się strona zwolniona przez sąd od kosztów w całości lub w części. Osoby niezwolnione przez sąd od kosztów sądowych również mogą wnosić o taką pomoc, jeżeli wykażą, iż nie mają dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Wniosek składamy na piśmie lub ustnie do protokołu. Należy do niego dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli uzna udział adwokata lub radcy prawnego za potrzebny.
Strona może we wniosku wskazać konkretnego adwokata lub radcę prawnego. Wówczas okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych wskaże danego pełnomocnika w miarę swoich możliwości.

Osoby zaufania

Posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych chyba, że strony zażądają publicznego rozpoznania sprawy, a jawność nie zagraża moralności. Przy tego typu postępowaniach na sali sądowej oprócz stron i ich pełnomocników na sali sądowej mogą znajdować się osoby zaufania po dwie z każdej strony. Oznacza to, iż podczas posiedzeń może towarzyszyć nam ktoś z rodziny czy przyjaciół.

Zobacz również serwis: Rozwód

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK