| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Trwały i zupełny rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to nie jest jednak nigdzie zdefiniowane.

Więzi małżeńskie

Kiedy mówimy o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia, należy przez to rozumieć stały i niezmienny rozpad określonych więzi pomiędzy żoną imężem.

Te więzi to:

  1. Więzi ekonomiczne pomiędzy małżonkami;
  2. Więzi emocjonalne;
  3. Więzi fizyczne.

W praktyce orzecznictwa rozwodowego nie tak łatwo określićjest czym tak naprawdę jest trwały i zupełny rozkład pożycia. Rozstrzygnięcietego czy główna przesłanka rozwodowa jest spełniona należy do kognicji sądu.

Nie wszystkie więzi muszą być zerwane całkowicie, aby sądmógł uznać rozkład pożycia za trwały i zupełny. Często bowiem zdarza się, żerozwód dostają małżonkowie, którzy nadal stale ze sobą zamieszkują. 

Zobacz: Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Zerwanie więzi ekonomiczneji fizycznej z powodu zamieszkania czy podjęcia pracy w oddalonych od siebiemiejscowościach też nie jest przesłanką do określenia rozkładu pożyciatrwałym i zupełnym, jeżeli w ogóle rozkład w tej sytuacji zachodzi. 

Najważniejszy, do oceny rozkładu pożycia, jest stan więziemocjonalnej pomiędzy małżonkami.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Pomimo trwałego i zupełnego rozkładu pożycia rozwód jestniedopuszczalny, jeżeli w skutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnychmałoletnich dzieci małżonków albo, jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodubyłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Rozwód będzie niedopuszczalny również w przypadku, gdy żądago małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba, że drugi małżonek wyrazizgodę na rozwód albo, że domowa zgody na rozwód jest w danych okolicznościachsprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Zobacz serwis: Rozwody

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK