| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Jak udowodnić winę przy rozwodzie?

Jak udowodnić winę przy rozwodzie?

Celem postępowania dowodowego w sprawie rozwodowej jest przede wszystkim ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia. Sprawdź dlaczego tak ważną częścią wyroku rozwodowego jest orzeczenie o winie rozkładu pożycia oraz jakie dowody może w tej kwestii dopuścić sąd.

Innymi słowy, małżonek, który został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego może zostać obowiązany do płacenia alimentów byłemu małżonkowi nawet wtedy, gdy ten nie znajduje się w niedostatku, a rozwód pociąga za sobą jedynie pogorszenie się jego sytuacji materialnej.

Zobacz również serwis: Alimenty

Jakie dowody przedstawić przed sądem?

W każdej sprawie o rozwód lub o separację sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. Jeżeli pozwany uznaje żądanie pozwu, a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może całe postępowanie dowodowe ograniczyć do przedmiotowego przesłuchania stron.

Poza przesłuchaniem stron sąd może dopuścić dowód z zeznań świadków.

Pamiętajmy, iż małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.

Zobacz również: Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W zależności od konkretnej sprawy możliwe jest przedstawienie także innych dowodów. W sytuacji stosowania przemocy w rodzinie może to być dokumentacja w postaci Niebieskiej Karty, odpis wyroku w sprawie o znęcanie się, obdukcja lekarska itp. Gdy mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu pomocne są zaświadczenia o odbytym leczeniu odwykowym czy z poradni uzależnień.

Sąd może posłużyć się również opinią biegłego na przykład wówczas, gdy istnieje potrzeba ustalenia stanu zdrowia lub zdrowia psychicznego małżonka.

Nagrania i zdjęcia mogą stanowić dowód w sprawach rozwodowych. Pamiętajmy jednak, iż sąd w pewnych sytuacjach może nie dopuścić tego typu dowodów. Przede wszystkim ma to miejsce w sytuacji, gdy zostały one uzyskane niezgodnie z prawem.  Takim jest na przykład stosowanie podsłuchów przez osoby prywatne. Podobnie jest w przypadku nagrań uzyskanych przy zastosowaniu podstępu.

Warto pamiętać o tym, iż nie istnieje hierarchia dowodów. Sąd dokonuje oceny wiarygodności i mocy dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.

Zobacz również serwis: Rozwody

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK