| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Ogromny wpływ na rozkład pożycia pomiędzy małżonkami ma bezpłodność jednego z nich. Dążenie do posiadania dzieci jest jednym elementarnym celem małżeństwa - jego swoistym dopełnieniem.

Sąd bada przyczyny

Aby sąd orzekł rozwód, to pomiędzy małżonkami musi nastąpić rozkład pożycia, który ma charakter zupełny i trwały. Rozkład pożycia jest skutkiem, który zawsze musi mieć swoją przyczynę. Może być nią bezpłodność. Sąd stwierdzając rozkład pożycia bardzo dokładnie bada jego przyczyny. Sąd w szczególności bada, czy rozpad więzi pomiędzy małżonkami ma charakter zupełny i trwały. Badanie przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego wiąże się z koniecznością ustalenia winnego takiego stanu faktycznego.

Przyczyny zawinione i niezawinione

Naruszenie obowiązków małżeńskich może nastąpić w sposób zawiniony lub niezawiniony. Niezawinione naruszenie obowiązków małżeńskich stepuje niezależnie od woli i postępowania małżonka. Umyślne i nieumyślne sprzeniewierzenie się obowiązkom małżeńskim następuje, gdy w wyniku uchybieniom wobec obowiązków małżeńskich takich jak wspólne pożycie, wierności, wzajemnej pomocy, czy współdziałania na rzecz rodziny.

Zobacz: Rozwód w przypadku choroby jednego z małżonków

Co to jest bezpłodność?

Bezpłodność to inaczej niepłodność – stan w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę, pomimo nieprzerwanego współżycia. W Polsce co szósta para małżeńska ma kłopoty z posiadaniem potomstwa. W Polsce dotyczy ona 2,5 miliona kobiet i mężczyzn.

Gdy bezpłodność dotyka jednego z małżonków

Gdy jeden z małżonków cierpi na bezpłodność drugi małżonek może żądać od niego rozpoczęcia leczenia bezpłodności. To leczenie nie powinno jednak przekraczać pewnego stopnia intensywności. Nie można wymagać od drugiego małżonka, aby całkowicie poświęcił się leczeniu bezpłodności w imię posiadania dziecka, jeśli tylko odbyłoby się to kosztem poświęcenia własnego zdrowia.

Bezpłodność, może stanowić ważny i niezawiniony powód zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżonków.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »