| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Sprawy o rozwód rozstrzyga sąd okręgowy. Czyni to w trybie procesu. Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód.

Postępowanie sądowe o orzeczenie rozwodu ma charakter osobisty. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby rozwodu zażądał przedstawiciele ustawowy małżonka, ani tym bardziej prokurator.

Złożenie pozwu

Orzeczenie rozwodu jest możliwe tylko po przeprowadzeniu procesu sądowego. Wiąże się to z faktem, iż dopiero po złożeniu przez małżonków pozwu, sąd może rozstrzygać sprawę. W procesie o rozwód jeden małżonek pozywa drugiego o rozwód. Konieczne jest wykazanie, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia na płaszczyźnie uczuciowej, fizycznej i ekonomicznej.

169,00 złRozwód i separacja

Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli:

  • wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci,
  • byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • orzeczenia rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeństwa, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód.

Koszty

Sąd pobiera z góry stałą opłatę w wysokości 600 zł. Naklejenie od razu znaczków opłaty sądowej za 600 zł. na pozew rozwodowy, spowoduje przyspieszenie sprawy.

Dodatkowe opłaty są związane z dochodzeniem alimentów, podziałem mieszkania, eksmisją czy też podziałem majątku.

Zobacz: Kto ponosi winę za rozpad małżeństwa?

Przebieg

Sąd rozpatruje sprawę na rozprawie. Rozpraw może być więcej niż jedna.

Przesłuchanie małżonków jest obowiązkowe. W toku procesu strony mogą zgłaszać wszelkie dowody. Można prosić sąd o przeprowadzenie dowodów ze świadków, dokumentów, biegłych.

Zdarza się, że małżonkowie chcą wykorzystać w wojnie rozwodowej własne dzieci. Należy pamiętać, że w charakterze świadka nie mogą być przesłuchani małoletni, którzy nie ukończyli trzynastu lat, a w przypadku małoletnich będących dziećmi lub wnukami stron - jeżeli nie ukończyli siedemnastu lat.

W czasie procesu sąd może przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego, jeżeli uzna, że istnieją szanse na utrzymanie małżeństwa. To samo sąd może uczynić w celu ugodowego załatwienia spornych kwestii między małżonkami, które dotyczą zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej.
Rozstrzygnięcie sądu zapada w formie wyroku. Sąd orzeka, który z małżonków jest winny rozkładowi pożycia, chyba, że małżonkowie zrezygnują z tego.

Wyrok orzekający rozwód

Rozstrzygnięcie o rozwodzie zapada w formie wyroku. W procesie o rozwód sąd rozstrzyga o wielu innych sprawach małżonków i ich dzieci. Nie można wszczynać odrębnej sprawy o alimenty między małżonkami w czasie orzekania o rozwód. Sąd może też orzec w następujących kwestiach:

  • alimentów na drugiego małżonka,
  • alimentów na dzieci,
  • władzy rodzicielskiej,
  • kontaktów z dzieckiem,
  • sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania,
  • podziału mieszkania lub przyznaniu go jednemu z małżonków,
  • podziału majątku.

Postępowanie odwoławcze

Po wydaniu wyroku można składać apelację. Sprawę w II instancji rozpatruje sąd apelacyjny. Kasacja do Sądu Najwyższego jest niedopuszczalna.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

avatar

2014-03-31 22:59 Zgłoś

Nie trzeba detektywów. Wystarczy przejrzeć maile, odzyskać te wykasowane, odzyskać sms-y z karty sim..., zajrzeć na e-fakture i połączenia i gotowe.

avatar

2013-12-26 16:27 Zgłoś

Ciekawe spostrzeżenia. Bardzo dobry artykuł. a co do Panów z komentarzy. Dobrego detektywa znaleźć graniczy z cudem.

avatar

2013-12-23 11:51 Zgłoś

Rider chyba zła strone podaleś edetektywów.pl nie ma, sa edetektywi.pl To o czym piszecie jest oczywiste, do spraw poważnych nie bierze się byle kogo, to nie remont łazienki a rozwod czyli moment, który zadecyduje o naszej przyszłosci. Warto więc odpowiednio się przygotować.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem Infor.pl »