| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Rozwód cywilny krok po kroku

Rozwód cywilny krok po kroku

Rozwód cywilny można orzec, jeżeli nastąpi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sprawa o rozwód rozstrzygana będzie przez właściwy sąd okręgowy.

Rozwód można orzec, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd orzekając rozwód może orzec, który z małżonków ponosi winę za rozkład. Jeżeli oboje małżonkowie zgadzają się na rozwód, wówczas sąd zaniecha orzekania o winie.

KROK PIERWSZY – PISZEMY POZEW

Pozew rozwodowy, jak każde pismo procesowe powinien odpowiadać wymogom formalnym. Przede wszystkim powinniśmy oznaczyć strony pozwu, tj. powoda oraz pozwanego. Należy wpisać ich imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, można także dodać nr PESEL. Pozew powinien być opatrzony datą oraz miejscem. Należy oznaczyć sąd, do którego pozew będzie składany.

Bardzo istotnym elementem są żądania pozwu, tj., o co wnosimy. Pierwszym żądaniem z całą pewnością będzie to, że wnosimy o rozwiązanie małżeństwa (w tym miejscu powinniśmy określić czy z orzeczeniem o winie drugiego małżonka czy nie). Warto uwzględnić w żądaniach, kto będzie wykonywał władzę rodzicielską małoletnich dzieci stron. Można także wnieść o zobowiązanie pozwanego do płacenia alimentów (tutaj należy wskazać kwotę). W żądaniach pozwu można także wnieść o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków, których będziemy powoływać.

Kolejnym elementem pozwu jest jego uzasadnienie. Tutaj powinniśmy zawrzeć takie rzeczy jak:

  1. datę oraz miejsce zawarcia związku małżeńskiego,
  2. daty urodzenia lub wiek małoletnich dzieci,
  3. miejsce pracy oraz zarobki powoda i pozwanego,
  4. należy wykazać, dlaczego nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego,
  5. wskazać świadków oraz okoliczności, na jakie mają składać zeznania.

Pozew należy podpisać własnoręcznie. Do pozwu należy załączyć odpowiednie dokumenty. Należą do nich: odpisy zupełne aktów stanu cywilnego (akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci), zaświadczenia o zarobkach, odpis pozwu oraz złączników.

KROK DRUGI – SKŁADAMY POZEW

Pozew o rozwód zawsze wnosimy do sądu okręgowego. Zgodnie z art. 41 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Jeżeli pozew zostanie złożony w sądzie niewłaściwym – sąd przekaże go do rozpoznania sądowi właściwemu miejscowo. Należy jednak pamiętać, że wydłuży to czas postępowania.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwód cywilny krok po kroku. /fot. Fotolia
Rozwód cywilny krok po kroku. /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK