| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Rozwód u notariusza

Rozwód u notariusza

Możliwość przeprowadzenia rozwodu u notariusza brzmi zaskakująco. Ale może już niedługo będzie to normalna usługa świadczona przez notariuszy.

Notariusze chcą prowadzić elektroniczny rejestr rozwodów notarialnych. Według notariuszy wprowadzenie nowego rozwiązania ma podnieść bezpieczeństwo naszego prawa w Unii Europejskiej. A co oznacza dla nas obywateli?

Rozwód notarialny przeprowadzany miałby być w sytuacjach bezspornych. Czyli w przypadku, kiedy małżonkowie doszli między sobą do porozumienia i teraz chcą to porozumienie prawnie usankcjonować.

Dla osób, które chcą szybko i sprawnie przeprowadzić rozwód, rozwód notarialny okazałby się dobrym rozwiązaniem. Bez wątpienia skróciłby procedury prawne, które w sądach ciągną się bardzo długo.

Małżonkowie, którzy pozostają w konflikcie na pewno nie skorzystają z takiej formy.

Sędziowie jednak nie wyobrażają sobie, aby notariusze rozstrzygali w tak ważnych sprawach. Z ciekawością będziemy śledzić dalszy rozwój sytuacji.

Zobacz: Pomoc prawna

Rozwód obecnie

Sprawy o rozwód rozstrzyga sąd okręgowy. Czyni to w trybie procesu. Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód W procesie o rozwód jeden małżonek pozywa drugiego o rozwód. Konieczne jest wykazanie, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia na płaszczyźnie uczuciowej, fizycznej i ekonomicznej.

Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli:

  • wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci,
  • byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • orzeczenia rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeństwa, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód.

Sąd pobiera z góry stałą opłatę w wysokości 600 zł

Sąd rozpatruje sprawę na rozprawie. Rozpraw może być więcej niż jedna.

Przesłuchanie małżonków jest obowiązkowe. W toku procesu strony mogą zgłaszać wszelkie dowody. Można prosić sąd o przeprowadzenie dowodów ze świadków, dokumentów, biegłych.

Ważne!

W czasie procesu sąd może przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego, jeżeli uzna, że istnieją szanse na utrzymanie małżeństwa

Rozstrzygnięcie sądu zapada w formie wyroku. Sąd orzeka, który z małżonków jest winny rozkładowi pożycia, chyba że małżonkowie zrezygnują z tego.

W procesie o rozwód sąd rozstrzyga o wielu innych sprawach małżonków i ich dzieci.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód.
Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód.

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »