| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Chcę winy męża

Chcę winy męża

Mąż odszedł do młodszej. Chcę się rozwieść, oczywiście obarczając męża winą. Słyszałam, że w przyszłości mi się to zwróci? Łatwiej ubiegać się o alimenty? Czy to prawda? 

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o tym czy i kto ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Bardzo często sprawy rozwodowe ciągną się przez długie lata. Winy tego należy upatrywać się właśnie w „winie”. Małżonkowie starają się udowodnić, że ich współmałżonek jest winnym rozpadu małżeństwa. Ma to nie tylko znaczenie moralne, ale przede wszystkim prawne.

Rozwód orzeczeniem o winie jednego z małżonków pociąga za sobą ważne konsekwencje prawne. Szczególnie istotne są one w przypadku obowiązku alimentacyjnego między byłymi współmałżonkami. Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, nie może żądać od swojego byłego niewinnego współmałżonka alimentów.

Zobacz: Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Małżonek niewinny może zażądać od małżonka winnego alimentów. Wystąpić z takim żądaniem może, jeśli rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka. Małżonek taki nie musi znajdować się w stanie niedostatku

Zatem, w przypadku gdy sąd orzeknie o wyłącznej winie pani męża, to będzie on musiał płacić Pani alimenty, jeśli Pani sytuacja materialna na skutek rozwodu ulegnie jedynie pogorszeniu.

Podstawa prawna: Art.60 Kodeks rodzinny i opiekuńczy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków pociąga za sobą ważne konsekwencje prawne.
Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków pociąga za sobą ważne konsekwencje prawne.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »