| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości bez podatku

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości bez podatku

Mieszkania odziedziczone przed 1 stycznia 2007 są zwolnione przy sprzedaży od podatku dochodowego. Mieszkania odziedziczone później są już podczas sprzedaży opodatkowane.

Ważna data nabycia w drodze spadku lub darowizny

Przed dużą nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przepisy weszły w życie 1 stycznia 2007r.) zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 zwolnione od podatku były przychody ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku lub darowizny.

Wraz z wejściem w życie ww. przepisów p. 32 został uchylony. W jego miejsce (a także w miejsce innych ulg związanych ze sprzedażą nieruchomości) wprowadzono tzw. ulgę meldunkową.

Z uwagi jednak na zasadę ochrony praw nabytych stare przepisy obowiązują nadal, wobec nieruchomości odziedziczonych (lub nabytych w drodze darowizny) pod rządami starych przepisów.

Zwolnienie przysługuje dla wszystkich nieruchomości nabytych w drodze spadku lub darowizny przed 01.01.2007r.

Z datę nabycia należy uznać dzień otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).

Korzystanie z ulgi

Skorzystanie z ww. zwolnienia nie wymaga żadnego działania ze strony podatnika. Przychód ze sprzedaży takiej nieruchomości jest zwolniony z podatku z mocy prawa i nie musi być zgłaszany w zeznaniu podatkowym za rok sprzedaży.

Uwaga na podatek od spadków i darowizn.

Stary kształt ustawy o PIT był w znacznej mierze efektem ówcześnie obowiązujących przepisów o podatku od spadków i darowizn. Przewidziane w nich regulacje dotyczące odziedziczonych nieruchomości i ich sprzedaży pozostawiały mały margines działania.

Porównaj: Jak odziedziczyć mieszkanie bez podatku

Na swoją sytuację podatkową należy w takim wypadku patrzyć szeroko- uwzględniając konieczność zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Notariusz nie sporządzi aktu sprzedaży nieruchomości jeśli sprzedawca nie będzie miał uregulowanej sprawy podatku od spadków i darowizn.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK