| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Nowy termin na zgłoszenie spadku do US

Nowy termin na zgłoszenie spadku do US

Termin na zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Termin ten obowiązuje wyłącznie dla nabycia przedmiotów w drodze spadku, gdy obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008 r.

Mój ojciec zmarł w listopadzie 2008 roku. Postępowanie spadkowe jeszcze się nie odbyło- jaki będę miał czas na złożenie oświadczenia do US? Ojciec miał kilka lokat bankowych- trudno będzie oszacować wszystkie składniki jego majątku.

Odpowiedź: 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Po znowelizowaniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, od 1 stycznia 2009 r. termin na zgłoszenie spadku na druku SD-Z2 (druk SD-Z1 stracił ważność wraz z końcem 2008r.) wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Z uwagi na to, że dziedziczenie potwierdzane jest co do zasady dokumentem urzędowym – w postaci postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku- zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków, obowiązek podatkowy powstaje wraz z uprawomocnieniem się postanowienia.

Jeśli spadkodawca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku – obowiązek podatkowy powstaje w tym dniu- jeśli nie zostanie zgłoszony w tym czasie – powstaje wraz z uprawomocnieniem się postanowienia (chyba, że urząd skarbowy zareaguje szybciej).

Powyższy termin obowiązuje wyłącznie dla nabycia przedmiotów w drodze spadku (darowizny nadal mają termin 30 dniowy)- jeśli obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008r.

Zwolnienie przysługuje w obrębie I grupy podatkowej z wyłączeniem teściów i zięcia/synowej.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »