| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Nowy termin na zgłoszenie spadku do US

Nowy termin na zgłoszenie spadku do US

Termin na zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Termin ten obowiązuje wyłącznie dla nabycia przedmiotów w drodze spadku, gdy obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008 r.

Mój ojciec zmarł w listopadzie 2008 roku. Postępowanie spadkowe jeszcze się nie odbyło- jaki będę miał czas na złożenie oświadczenia do US? Ojciec miał kilka lokat bankowych- trudno będzie oszacować wszystkie składniki jego majątku.

Odpowiedź: 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Po znowelizowaniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, od 1 stycznia 2009 r. termin na zgłoszenie spadku na druku SD-Z2 (druk SD-Z1 stracił ważność wraz z końcem 2008r.) wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Z uwagi na to, że dziedziczenie potwierdzane jest co do zasady dokumentem urzędowym – w postaci postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku- zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków, obowiązek podatkowy powstaje wraz z uprawomocnieniem się postanowienia.

Jeśli spadkodawca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku – obowiązek podatkowy powstaje w tym dniu- jeśli nie zostanie zgłoszony w tym czasie – powstaje wraz z uprawomocnieniem się postanowienia (chyba, że urząd skarbowy zareaguje szybciej).

Powyższy termin obowiązuje wyłącznie dla nabycia przedmiotów w drodze spadku (darowizny nadal mają termin 30 dniowy)- jeśli obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008r.

Zwolnienie przysługuje w obrębie I grupy podatkowej z wyłączeniem teściów i zięcia/synowej.

Zobacz serwis: Podatek od spadku

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK