| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Spłata kredytu przez spadkobierców

Spłata kredytu przez spadkobierców

Po śmierci kredytobiorcy pozostają obowiązki majątkowe, które nie wygasają wraz z jego śmiercią i przechodząc na spadkobierców. Oznacza to, że kredyty będą musieli spłacić spadkobiercy.

Przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza konieczne jest sporządzenie spisu inwentarza majątku spadkowego. Spis taki może sporządzić komornik lub urząd skarbowy. Wykazuje się w nim wszystkie przedmioty wchodzące w skład spadku, ze wskazaniem ich wartości oraz wysokości długów. Do zgłoszenia wniosku o spis uprawnieni są: spadkobiercy, uprawnieni do zachowku, wykonawca testamentu i wierzyciel spadkowy (pod pewnymi warunkami).

Zobacz też: Postępowanie spadkowe

Do czasu przyjęcia spadku egzekucja na zaspokojenie długu spadkowego możliwa jest wyłącznie ze spadku. W tym czasie oraz do momentu działu spadku wierzyciel który chce egzekwować swoją wierzytelność z masy spadkowej, musi uzyskać tytuł egzekucyjny - po prostu wyrok) przeciwko wszystkim spadkobiercom, zarządcy majątku spadkowego (jeśli taki został ustanowiony), kuratorowi spadku (jeśli taki został powołany) lub wykonawcy testamentu. Jeśli nie upłynął jeszcze termin na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, a wierzyciel już wniósł powództwo o zapłatę p-ko spadkobiercy, to może on skutecznie żądać, by sąd zawiesił postępowanie do czasu złożenia przedmiotowego oświadczenia.

Takie „przyśpieszone” zachowanie wierzyciela pozwala spadkobiercy na zastanowienie się i wybranie najbardziej optymalnego rozwiązania w zaistniałej sytuacji.
Jeśli jest kilku spadkobierców i nie dokonali oni działu spadku to odpowiadają za dług spadkowy solidarnie, co oznacza, że wierzyciel może żądać pełnego długu od jednego z nich lub od wszystkich łącznie. Natomiast po dokonaniu działu spadku spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe wg wielkości odziedziczonego udziału.

Oczywiście, spadkobiercy dziedziczący z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiadają tylko do wysokości wartości odziedziczonej masy spadkowej.
Reasumując, jeśli kredyt jest na tyle wysoki, że przekracza aktywa masy spadkowej to nie pozostaje nic innego jak spadek odrzucić. Jeśli natomiast jest szansa, że po spłacie kredytu jeszcze coś nam zostanie, korzystniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. 

Zobacz też: Zasady dziedziczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK