| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Zmiany w prawie spadkowym

Zmiany w prawie spadkowym

Dzięki projektowi nowelizacji kodeksu cywilnego przygotowanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości spadkodawca będzie mógł przekazać dziedziczącemu konkretne przedmioty na mocy zapisu windykacyjnego. Z chwilą śmierci staną się jego własnością i spowodują odpowiedzialność za długi spadkowe w takim samym stopniu jak pozostali spadkobiercy.

Spadkodawca będzie miał większy wpływ rozdysponowanie swoim majątkiem po śmierci. Będzie on mógł w każdej chwili wprowadzić, odwołać i zmodyfikować niniejszy zapis windykacyjny. Pod warunkiem, że z chwilą otwarcia spadku dany przedmiot nadal był własnością spadkodawcy, to automatycznie stanie się własnością spadkobiercy. Wartość zapisu windykacyjnego będzie zaliczana na poczet zachowku. 

Zapis windykacyjnego będzie bezskuteczny w sytuacji, gdy spadkodawca pomimo dokonania zapisu windykacyjnego zbył rzecz przed swoją śmiercią, a także, gdy w zapisie był zastrzeżony warunek lub termin.

Poprzez zapis windykacyjny można nabyć rzecz oznaczoną co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo oraz gospodarstwo rolne lub ustanowić na rzecz zapisobiorcy użytkowanie lub służebność.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie rezygnuje z zapisów zwykłych. Istotą zapisu zwykłego jest zobowiązanie spadkobiercy do spełnienia określonego świadczenia na rzecz konkretnej osoby. Zapis ten można nałożyć na zapisobiorcę.

Zapisobiorca windykacyjny jest również odpowiedzialny za długi spadkowe. Jednak jego odpowiedzialność jest ograniczona proporcjonalnie do tego, co otrzymał od spadkodawcy. Podczas rozliczeń bierze się pod uwagę wartość poszczególnych przysporzeń, jakie otrzymali spadkobiercy i na ich podstawie wylicza się udział w spłacie długów spadkodawcy.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »