| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Dlaczego należy przeprowadzić postępowanie spadkowe

Dlaczego należy przeprowadzić postępowanie spadkowe

Świadomość prawna Polaków jest niestety często znikoma. Dotyczy to także postępowania spadkowego i dziedziczenia. Co prawda spadkobiercą stajemy się automatycznie wraz ze śmiercią spadkodawcy, to postępowanie spadkowe jest niezbędne dla rozporządzania przedmiotami wchodzącymi w skład spadku.

Każdy spadkobierca ma 6 miesięcy od daty, w której dowiedział się o tytule swojego spadkobrania na złożenie oświadczenia o przyjęciu, lub odrzuceniu spadku.

W większości przypadków, sądy liczą ten termin od daty śmierci spadkodawcy (co nie zawsze jest jednak słuszne).

Jeżeli więc w ciągu 6 miesięcy od daty otwarcia spadku dojdzie spadkobiercy nie przeprowadzą postępowania spadkowego – najczęściej minie im termin na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Sąd wówczas uzna (na potrzeby późniejszego postępowania) – że przyjęliśmy spadek wprost – co może mieć katastrofalne skutki – w przypadku wysokich długów spadkodawcy.

Nie przeprowadzenie postępowania spadkowego w terminie 6 miesięcy od daty śmierci (co do zasady), może oznaczać, że wierzyciele zmarłego sami uruchomią postępowanie spadkowe po nim. Wówczas będą mogli sięgnąć do majątków spadkobierców w celu wyegzekwowania swoich roszczeń.

Zobacz również: W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów spadkowych

Jakkolwiek spadkobiercą staje się wraz z otwarciem spadku – pozostaje kwestia ustalenia udziałów w majątku. Nawet jeśli jednak spadkobierca jest jeden i tak nie może rozporządzać niektórymi przedmiotami wchodzącymi w skład spadku.

Dotyczy to przedmiotów rejestrowanych a więc m.in.:

  • samochodów – w karcie pojazdu i w dowodzie rejestracyjnym figuruje zmarły – aby to zmienić konieczne jest postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku.
  • nieruchomości – w księdze wieczystej i w rejestrze gruntów nadal figuruje zmarły.
  • udziały w spółce z o.o. – właściciel figuruje w KRS – aby to zmienić również konieczne jest stwierdzenie nabycia spadku.

Im wcześniej przeprowadzi się postępowanie, tym szybciej można uzyskać dostęp do środków zgromadzonych na rachunku bankowym, w portfelu akcji, czy na rachunku OFE spadkodawcy. Wszystkie instytucje i urzędu wymagają w tym celu odpisu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Brak postępowania spadkowego utrudnia regulację wielu czynności administracyjnoprawnych, w których figurował zmarły. Akt zgonu nie jest wystarczający. Dotyczy to w szczególności przystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej, w przypadku mieszkania lokatorskiego.

Zobacz również serwis: Postępowanie spadkowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK