| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Słownik > Testamenty szczególne

Testamenty szczególne

Testamenty szczególne można sporządzić w sytuacjach wyjątkowych, gdy sporządzenie testamentu zwykłego jest utrudnione lub niemożliwe.

a) powstaje, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy;

b) aby był skuteczny, ostatnia wola spadkodawcy musi być oświadczona w obecności co najmniej 3 świadków;

c) oświadczenie spadkodawcy musi być spisane w ciągu roku, a pismo podpisane przez spadkodawcę i dwóch świadków albo przez wszystkich świadków;

d) gdy spisanie nie jest możliwe, w ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy wola spadkobiercy będzie potwierdzona przed sądem przez trzech, względnie dwóch świadków.

a) może być sporządzony podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym przed dowódcą statku lub jego zastępcą,

b) oświadczenie spadkodawcy musi zostać spisane przez dowódcę lub jego zastępcę w obecności dwóch świadków. Pismo podpisują świadkowie, dowódca lub jego zastępca oraz spadkodawca, jeśli jest to możliwe,

c) treść ustnego testamentu, gdy nie stwierdzono jej na piśmie, może być w ciągu sześciu miesięcy odtworzona przed sądem na podstawie zeznań świadków.

a) forma testamentu przeznaczona dla żołnierzy oraz osób powiązanych z Siłami Zbrojnymi,

b) sporządzanie testamentu w tej formie reguluje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 30.01.1965 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK