| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Nabycie spadku krok po kroku

Nabycie spadku krok po kroku

Nabycie spadku możemy poświadczyć w sądzie lub u notariusza. Należy pamiętać, że nie zawsze sprawy spadkowe załatwimy w kancelarii notarialnej. Podpowiadamy kiedy zdecydować się na notarialne poświadczenie dziedziczenia, a kiedy konieczne będzie postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Aby poświadczyć prawa do spadku w sądzie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wnioskodawcą może być każdy, kto ma w tym interes prawny. Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku mogą zatem wystąpić spadkobiercy (oraz ich następcy prawni) , a także wierzyciele spadkodawcy lub spadkobierców.
Uczestnikami postępowania jest każdy zainteresowany w sprawie, czyli każdy czyich praw lub obowiązków dotyczy wynik postępowania.

Sądem właściwym do wniesienia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy.

299,00 złKodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Spadki

Zobacz również: Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy?

Zobacz również: Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu?

Pamiętajmy o załącznikach, którymi są odpisy skrócone aktów stanu cywilnego. Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy potrzebujemy aktu zgonu oraz ewentualnego aktu małżeństwa spadkodawcy oraz aktów urodzenia dzieci spadkodawcy, w przypadku córek spadkodawcy należy załączyć ich akty małżeństwa (w ich przypadku bowiem nastąpiła zmiana nazwiska). Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu należy dołączyć odpis skrócony aktu zgonu oraz testament spadkodawcy.

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wynosi 50 zł.

Stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Oświadczenie o przyjęciu spadku, o jego odrzuceniu lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza składa się przed notariuszem albo w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie.

Oświadczenia mogą być również składane w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.

Sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Poświadczenia dziedziczenia można dokonać również u notariusza. Jest to możliwe od 1 marca 2009 r. Niezbędnym i warunkami do tego, aby skorzystać z tej instytucji jest obecność wszystkich osób wchodzących w grę jako spadkobiercy i brak sporu między nimi co do sposobu i osób biorących udział w dziedziczeniu.

Notariusz nie poświadczy dziedziczenia, gdy:

avatar

2013-02-02 12:08 Zgłoś

Akt poświadczenia dziedziczenia to jest to samo co sądowe postanowienie o nabyciu spadku (tak jak opisano w artykule powyżej).Określa kto jest spadkobiercą i jaki jest jego udział (ułamkowy) w spadku. Nie określa co ze składników spadku należy konkretnie do każdego ze spadkobierców. Chyba że chodzi o tzw. testamentowy zapis windykacyjny. W jego przypadku już na etapie poświadczenia lub sądowego postanowienia przedmiot zapisu zostaje przypisany konkretnemu spadkobiercy. Z Pani opisu wynika raczej, że chodzi o dziedziczenie ustawowe, że jest Pani jedynym spadkobiercą i że mieszkanie jest jedynym składnikiem spadku. Aby ujawnić swoje prawo do składników spadku to po uprawomocnieniu się poświadczenia lub postanowienia sądu należy zgłosić nabycie spadku w US. US po tym zgłoszeniu wyda Pani zaświadczenie na podstawie którego będzie mogła Pani ujawnić swoje prawo do tego mieszkania. Jeżeli jest to mieszkanie spółdzielcze to zgłasza to Pani spółdzielni, jeżeli ma założoną księgę wieczysta także w sądzie ksiąg wieczystych. Jeżeli mieszkanie nie jest spółdzielcze tylko tzw. własnością hipoteczną zgłasza to Pani tylko do sądu wieczystoksięgowego. Przydatne linki http://spadki.wieszjak.pl/podatek-od-spadku http://gmina.wieszjak.pl/ksiega-wieczysta/301888,Jak-dokonac-wpisu-do-ksiegi-wieczystej.html http://spadki.wieszjak.pl/postepowanie-spadkowe/202960,Odziedziczyles-mieszkanie-odnotuj-to-w-ksiedze-wieczystej.html http://spadki.wieszjak.pl/podatek-od-spadku/78950,Kiedy-najblizsza-rodzina-nie-placi-podatku-od-spadkow.html http://nieruchomosci.wieszjak.pl/spoldzielnia-mieszkaniowa/215719,Dziedziczenie-praw-do-lokalu-w-spoldzielni.html http://podatki.wieszjak.pl/spadki-darowizny/71640,4,Jak-zaplacic-podatek-od-spadku-PORADNIK.htmlPozdrawiam. Pozdrawiam.

avatar

2013-02-01 11:42 Zgłoś

Właścicielką mieszkania jest Pani od chwili śmierci ojca. Należy to ujawnić w ksiedze wieczystej mieszkania - złozyć wniosek w sadzie o dokonanie wpisu Pani jako włascicielki mieszkania

avatar

2013-02-01 09:32 Zgłoś

aktem poświadczenia dziedziczenia u notariusza nabyłam mieszkanie po zmarłym tacie, co należy zrobić dalej aby mieszkanie było prawnie moje? Prosze o podpowiedź -resztę formalności chciałabym załatwić w sądzie

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem Infor.pl »