| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice

Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice

W testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. Gdy spadkodawca nie wyznaczył osoby sprawującej zarząd majątkiem dziecka, sąd opiekuńczy wyznacza kuratora.

Pan Jan chciałby przepisać swoje oszczędności wnukowi. Boi się jednak, że przez niefrasobliwość rodziców dziecka, majątek ulegnie znacznemu uszczupleniu.

W takim przypadku Pan Jan powinien w testamencie zaznaczyć, żeby oszczędnościami przekazanymi dziecku nie zarządzali jego rodzice.

W tym celu może wskazać konkretną osobę, która zostanie zarządcą majątku dziecka. To naturalne, że spadkodawca może nie mieć pełnego zaufania do kogoś, kto sprawuje taką funkcję.

Dlatego należy pamiętać, że zarządca przed dokonaniem każdej ważniejszej czynności dotyczącej majątku dziecka będzie potrzebował zgody sądu opiekuńczego. 

Zobacz również: Wykonawca testamentu

Jeśli spadkodawca nie ustanowi zarządcy

Jeżeli testator nie wskaże osoby, która ma zarządzać przekazanym dziecku majątkiem, wówczas o tym, kto będzie sprawował zarząd majątkiem dziecka decyduje sąd opiekuńczy. W tym celu ustanawia kuratora. Może nim być na przykład członek rodziny (dziadek dziecka, wujek, ciocia). Kurator, podobnie jak zarządca podlega nadzorowi sądu opiekuńczego. 

Rodzice muszą uzyskać zgodę sądu

Dziecko zostało spadkobiercą samochodu. Mama dziecka chce sprzedać auto, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyć na bieżące potrzeby dziecka. W tym celu musi wnieść do sądu opiekuńczego wniosek o zezwolenie na dokonanie takiej czynności.

Zwolnienie kuratora

Sąd może zwolnić kuratora z wykonywanych przez niego obowiązków na jego wniosek, jeżeli zachodzą ku temu poważne powody.

Ponadto, kurator zostanie zwolniony przez sąd, jeżeli:

1. z powodów praktycznych lub prawnych nie może sprawować swojej funkcji
lub 

2. dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro dziecka i jego majątku.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK