| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Korzyści zapisu windykacyjnego w testamencie

Korzyści zapisu windykacyjnego w testamencie

Dla spadkodawcy dużo korzystniejszy od tradycyjnego rozporządzenia majątkiem jest zapis windykacyjny w testamencie, gdyż swoje dobra może rozdzielić w sposób, w jaki tylko sobie zażyczy.

Możliwość zmiany stwierdzenia nabycia spadku

Wniosek o wszczęcie postępowania o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku może złożyć każdy zainteresowany w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Podczas postępowania przeprowadza się dowód, iż osoba, która pierwotnie otrzymała spadek nie jest w ogóle spadkobiercą bądź jej udział w spadku jest inny niż został stwierdzony wcześniej. W sytuacji jednak, gdy zapisobierca windykacyjny był uczestnikiem toczącego się już postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, musi wykazać podstawy, których nie mógł powołać we wcześniejszym postępowaniu. Dodatkowo, wniosek o zmianę ma prawo złożyć tylko przed upływem roku od dnia, w którym zyskał taką możliwość.

Nieważność zapisu windykacyjnego

Zapis windykacyjny pozostaje nieważny, jeżeli dana rzecz przekazana zapisobiercy została sprzedana. Spadkodawca może obracać wszystkimi dobrami, jakie do niego należą za życia i prawa tego nie można mu odebrać. Testament natomiast pozostaje ważny w pozostałej części. Analogiczna sytuacja występuje wtedy, gdy w chwili otwarcia spadku testator był zobowiązany do zbycia jego przedmiotu. Nie jest w pełni skuteczny zapis windykacyjny, gdy ustanawia się dla zapisobiercy użytkowanie wieczyste lub służebność, a w chwili otwarcia spadku przedmiot ten albo już nie należy do spadku, albo spadkobierca zobowiązany jest do jego zbycia.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Zachowek

Jeśli testator pomija w testamencie osoby uprawnione do zachowku, zapisobierca windykacyjny ma obowiązek go wypłacić. Jedynym warunkiem jest doliczenie zapisu do spadku. Uprawniony ma prawo domagać się kwoty potrzebnej do uzupełnienia zachowku, gdy spadkodawca zapłacił mniej. Zapisobierca windykacyjny uiszcza jednak tylko taką sumę, w granicach której wzbogacił się przyjmując zapis. Zupełnie inna jest sytuacja, gdy on sam uprawniony jest do zachowku. Odpowiedzialność ponosi wówczas w stosunku do uprawnionych tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej zwykły zachowek. Zwolnieniem od zapłaty jest wydanie przedmiotu zapisu. Jeśli w testamencie zostało wymienionych kilku zapisobierców windykacyjnych, wszyscy oni odpowiadają solidarnie względem uprawnionego do zachowku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 23. kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Ustawa z dn. 17. listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK