Zmarły pozostawił małżonka i dwoje dzieci, z których jedno wydziedziczył. Sporządził testament na rzecz drugiego z dzieci. Małżonek po otwarciu spadku złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku z ustawy, mimo, że wiedział o istnieniu testamentu. Przy ustalaniu kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy, dla potrzeb wyliczenia zachowku, małżonek jest brany pod uwagę jako uprawniony do zachowku. Krąg spadkobierców ustawowych to małżonek, dziecko i wnuki korzystające z uprawnienia swojego rodzica, czyli każde z nich po 1/3. Zachowek dla wnuków małoletnich to 2/3 tego, co by otrzymały w wyniku dziedziczenia ustawowego.
Na wysokość zachowku wpływają również darowizny uczynione przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku. Przy zachowku na rzecz zstępnych zalicza się koszty wychowania i wykształcenia ogólnego oraz zawodowego, jeśli przekraczają przeciętną miarę w danych środowisku np. koszt czesnego na renomowanej uczelni, jeśli można wykazać, że spadkodawca wydawał na to czesne znaczną część swoich skromnych dochodów.
reklama
reklama
Reasumując, sprawy te są skomplikowane, jeśli były darowizny i jeśli krąg spadkobierców jest szerszy, trudno zatem w tak krótkim opracowaniu zawrzeć wszystkie możliwe sytuacje.
Zobacz również: Zaliczenie darowizny na schedę spadkową a zachowek