| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Jaki jest zakres odpowiedzialności zapisobiercy windykacyjnego?

Jaki jest zakres odpowiedzialności zapisobiercy windykacyjnego?

Zapisobierca windykacyjny otrzymuje w zapisie konkretną rzecz z majątku spadkodawcy. W jakim zakresie zapisobierca windykacyjny jest odpowiedzialny za zachowek?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku.

Odpowiedzialność zapisobiercy windykacyjnego za zachowek ogranicza się do wzbogacenia jakie uzyskał na skutek zapisu windykacyjnego. Odpowiedzialność ta jest identyczna jak w przypadku odpowiedzialności obdarowanego.

Zapisobierca windykacyjny może spotkać się z roszczeniem uprawnionego do zachowku wtedy, gdy spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

1.    Zapisobierca dowiedział się o otwarciu spadku,
2.    Dowiedział się o treści zapisu windykacyjnego na jego rzecz oraz
3.    Wie lub powinien wiedzieć, że uprawniony nie uzyska zaspokojenia swojego roszczenia o uzupełnienie zachowku od spadkobierców.

Należy pamiętać, że jeżeli osoba, na rzecz której został uczyniony zapis windykacyjny, sama jest uprawniona do zachowku, to ponosi ona wtedy odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jej własny zachowek.

Zobacz: Kto otrzyma niższy zachowek?

Zapisobierca nie będzie odpowiadał ponad granicę wzbogacenia ani ponad nadwyżkę przekraczającą jego zachowek.

Zwolnienie z obowiązku zapłaty

Zgodnie z artykułem 9991 Kodeksu cywilnego osoba, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu zapisu. Innymi słowy uprawniony do zachowku nie może żądać wydania przedmiotu zapisu, ale zapisobierca może uzupełnić zachowek poprzez spłatę w pieniądzu lub poprzez wydanie zapisanej rzeczy.

Kilku zapisobiorców windykacyjnych

Jeżeli spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne na rzecz kilku osób, ich odpowiedzialność względem uprawnionego do zachowku jest solidarna. Oznacza to, że w równych częściach muszą uzupełnić zachowek dla osoby uprawnionej. Jeżeli jedna z osób, na których rzecz zostały uczynione zapisy windykacyjne, spełniła świadczenie uprawnionemu do zachowku, może ona żądać od pozostałych osób części świadczenia proporcjonalnych do wartości otrzymanych zapisów windykacyjnych.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK