| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim

Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim

Problem zachowku powstaje wtedy, jeżeli uprawnieni do zachowku, a należą do nich tylko zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, zostali wydziedziczeni przez spadkodawcę przez rozporządzenie na wypadek śmierci - testament albo umowę spadkową. Jakie są przesłanki pozbawienia prawa do zachowku w prawie niemieckim?

Z dniem dnia 1.01.2010 r. zmodernizowane zostały reguły dopuszczające pozbawienia prawa do zachowku.  Pomimo tej modernizacji niezmienione jednak zostało pojęcie „czyhanie na życie…”, które nie jest znane nawet prawu karnemu. Związkowy Sąd Konstytucyjny określił to pojęcie jako czyn uprawionego do zachowku, przez który zamierza on doprowadzić do zgonu spadkodawcy i innych chronionych przez ten przepis osób, przy czym  nie chodzi tutaj o zawinienie w sensie prawa karnego. Ma to ten skutek, że chory psychicznie, który z „naturalnym” zamiarem  dąży do spowodowania zgonu spadkodawcy może być pozbawiony prawa do zachowku (Bundesverfassungsgericht, AZ.: 1 BvR 1644/00).

Dotyczy to też usiłowania i pomocy. Wystarczające jest też na podstawie orzecznictwa same przygotowanie. Czynny żal w myśl prawa karnego nie powoduje ustania przyczyny do pozbawienia prawa do zachowku.

Zgodnie z § 2337 BGB prawo do pozbawienia zachowku wygasa  przez przebaczenie. Odpowiednie postanowienie, w którym spadkodawca zarządził pozbawienie praw do zachowku staje się nieskuteczne.

Zobacz też: Przedawnienie roszczenia o zachowek

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozbawienie  prawa do zachowku w prawie niemieckim. / Fot. Fotolia
Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim. / Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »