| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Dziedziczenie majątku wspólnego

Dziedziczenie majątku wspólnego

W styczniu br. zmarła moja mama, pozostawiając męża i dwójkę dzieci. Rodzice mieli wspólność majątkową – jak wygląda sprawa dziedziczenia spadku po mamie? Czy to co należało do majątku wspólnego rodziców podlega dziedziczeniu?

Ustawowa wspólność majątkowa małżonków jest szczególnym rodzajem współwłasności. W trakcie trwania małżeństwa- lub do czasu zniesienia wspólności każdy przedmiot należący do majątku wspólnego małżonków należy jednocześnie do ich obojga.

Oznacza to, że każdy z małżonków jest właścicielem całości danego przedmiotu- jednocześnie taka sama własność przysługuje drugiemu małżonkowi.

W odróżnieniu od współwłasności w częściach ułamkowych – w przypadku wspólności małżeńskiej nie można mówić o udziałach we własności przysługujących danemu małżonkowi. Innymi nie można powiedzieć, że każdy z małżonków ma po 1/2 majątku.

Łatwo to zauważyć np. w księdze wieczystej nieruchomości – w przypadku współwłasności ułamkowej wskazuje się udział (np. 1/2) w przypadku wspólności udział jest oznaczony jako 1/1.

Wspólność majątkowa wygasa m.in. wraz z ustaniem małżeństwa – czy to w skutek rozwodu, czy śmierci jednego z małżonków. W takim przypadku w miejscu wspólności powstanie współwłasność w częściach ułamkowych. Dopiero w tym momencie można powiedzieć, że każdy z małżonków ma po połowie majątku dorobkowego.

W przypadku dziedziczenia oznacza to, że po śmieci jednego z małżonków dziedziczeniu podlega połowa majątku wspólnego – pozostała pozostaje przy drugim małżonku.

W skład majątku wspólnego małżonków wchodziło mieszkanie własnościowe. Spadkodawca miał 2 dzieci. Stąd zgodnie z prawem spadkowym do dziedziczenia powołane są 3 osoby (małżonek i dzieci).
Udziały w nieruchomości będą wyglądać następująco:
Żyjący małżonek posiada 1/2 mieszkania z tytułu współwłasności wynikającej ze wspólności majątkowej. Dziedziczeniu podlega więc tylko połowa mieszkania. Z uwagi na to, że każdy ze spadkobierców dziedziczy w częściach równych, ostateczne udziały we własności mieszkania będą kształtować się jak poniżej:
Ojciec: 1/2 + 1/3x1/2 = 2/3
Dzieci – każde po 1/3 x 1/2 = 1/6.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po śmieci jednego z małżonków dziedziczeniu podlega połowa majątku wspólnego – pozostała pozostaje przy drugim małżonku.
Po śmieci jednego z małżonków dziedziczeniu podlega połowa majątku wspólnego – pozostała pozostaje przy drugim małżonku.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK