| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Dziedziczenie majątku wspólnego

Dziedziczenie majątku wspólnego

W styczniu br. zmarła moja mama, pozostawiając męża i dwójkę dzieci. Rodzice mieli wspólność majątkową – jak wygląda sprawa dziedziczenia spadku po mamie? Czy to co należało do majątku wspólnego rodziców podlega dziedziczeniu?

Ustawowa wspólność majątkowa małżonków jest szczególnym rodzajem współwłasności. W trakcie trwania małżeństwa- lub do czasu zniesienia wspólności każdy przedmiot należący do majątku wspólnego małżonków należy jednocześnie do ich obojga.

Oznacza to, że każdy z małżonków jest właścicielem całości danego przedmiotu- jednocześnie taka sama własność przysługuje drugiemu małżonkowi.

19.90 złEmerytury - Raporty INFOR - PDF

W odróżnieniu od współwłasności w częściach ułamkowych – w przypadku wspólności małżeńskiej nie można mówić o udziałach we własności przysługujących danemu małżonkowi. Innymi nie można powiedzieć, że każdy z małżonków ma po 1/2 majątku.

Łatwo to zauważyć np. w księdze wieczystej nieruchomości – w przypadku współwłasności ułamkowej wskazuje się udział (np. 1/2) w przypadku wspólności udział jest oznaczony jako 1/1.

Wspólność majątkowa wygasa m.in. wraz z ustaniem małżeństwa – czy to w skutek rozwodu, czy śmierci jednego z małżonków. W takim przypadku w miejscu wspólności powstanie współwłasność w częściach ułamkowych. Dopiero w tym momencie można powiedzieć, że każdy z małżonków ma po połowie majątku dorobkowego.

W przypadku dziedziczenia oznacza to, że po śmieci jednego z małżonków dziedziczeniu podlega połowa majątku wspólnego – pozostała pozostaje przy drugim małżonku.

W skład majątku wspólnego małżonków wchodziło mieszkanie własnościowe. Spadkodawca miał 2 dzieci. Stąd zgodnie z prawem spadkowym do dziedziczenia powołane są 3 osoby (małżonek i dzieci).
Udziały w nieruchomości będą wyglądać następująco:
Żyjący małżonek posiada 1/2 mieszkania z tytułu współwłasności wynikającej ze wspólności majątkowej. Dziedziczeniu podlega więc tylko połowa mieszkania. Z uwagi na to, że każdy ze spadkobierców dziedziczy w częściach równych, ostateczne udziały we własności mieszkania będą kształtować się jak poniżej:
Ojciec: 1/2 + 1/3x1/2 = 2/3
Dzieci – każde po 1/3 x 1/2 = 1/6.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

Aktualizacja: 19.07.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po śmieci jednego z małżonków dziedziczeniu podlega połowa majątku wspólnego – pozostała pozostaje przy drugim małżonku.
Po śmieci jednego z małżonków dziedziczeniu podlega połowa majątku wspólnego – pozostała pozostaje przy drugim małżonku.

Monitor Księgowego225.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem Infor.pl »