| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez nieletnich spadkobierców

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez nieletnich spadkobierców

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje na podstawie ogólnych zasad prawa spadkowego. Powołanie do spadku może wynikać albo z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie ustawy następuje tylko w sytuacji, gdy spadkodawca, który posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie powołał spadkobiercy w testamencie, albo żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Kto może być spadkobiercą

Spadkobiercą może być osoba fizyczna, która żyła w chwili śmierci spadkodawcy, niezależnie od tego czy jest pełnoletnia czy nie. Spadkobiercą może być także dziecko, które w chwili śmierci spadkodawcy jest już poczęte, mimo iż jeszcze się nie urodziło. Warunkiem dojścia takiego dziecka do dziedziczenia jest jego żywe urodzenie. W momencie urodzenia dziecko staje się spadkobiercą, tak jakby już żyło w chwili otwarcia spadku, stosuje się tu domniemanie żywych narodzin. Dziecko takie może być powołane do spadku zarówno z ustawy jak i na podstawie testamentu.

Jeżeli spadkodawca, posiadający udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie rozporządził swoim majątkiem w testamencie, wówczas zgodnie z dziedziczeniem ustawowym, w pierwszej kolejności powołani do spadku są małżonek zmarłego oraz jego dzieci, niezależnie czy są to dzieci z małżeństwa czy nie. Jeżeli spadkodawca nie miał dzieci, wówczas spadek po nim nabywa jego małżonek oraz jego rodzice. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, wówczas udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy, nie żyły już dzieci spadkodawcy, jego mąż, rodzice oraz rodzeństwo, ani dzieci rodzeństwa, wówczas cały spadek, w tym również udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przypadają w częściach równych dziadkom spadkodawcy, natomiast jeśli któreś z dziadków także nie dożyło otwarcia spadku, to udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada zstępnym tego dziadka, czyli ciotkom i wujkom spadkodawcy. Może także dojść do sytuacji, że żadna ze wskazanych powyżej osób nie dożyła otwarcie spadku, wówczas do całego spadku, w częściach równych powołane są te dzieci małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku, czyli pasierbowie spadkodawcy.

Zobacz również: Co zrobić, spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice

Z mocy prawa

Wstąpienie w prawa wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje z mocy samego prawa. Przepisy nie wymagają żadnych oświadczeń woli o wstąpieniu do spółki. Należy jednak mieć na uwadze, że dziedziczenie po spadkodawcy jest uzależnione także od woli samego spadkobiercy. Spadkobierca może bowiem spadek przyjąć, bez żadnych ograniczeń, bądź przez złożenie stosownego oświadczenia o przyjęciu spadku, bądź przez milczącą zgodę polegającą na nieskładaniu żadnego oświadczenia przez okres 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W tym samym czasie spadkobierca może poprzez stosowne oświadczenia odrzucić spadek albo przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem swojej odpowiedzialności za długi spadkowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »