| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Spadek po bracie

Spadek po bracie

Spadek po bracie czy siostrze otrzymamy dopiero wówczas, gdy nie żyje już chociaż jedno z rodziców. To właśnie udział spadkowy, jaki przypadałby rodzicom, w ich braku, przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy.

Jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie zstępnych (dzieci, wnuków), wówczas do dziedziczenia dochodzą jego małżonek oraz rodzice. Gdy jedno z rodziców nie przeżyje spadkodawcy, jego udział przypada rodzeństwu.

Zmarły Lucjan W. pozostawił po sobie żonę (nie posiadają oni dzieci). W chwili śmierci p. Lucjana nie żyją już jego rodzice, jednak cały czas żyje rodzeństwo: dwie siostry i brat. W takiej sytuacji do dziedziczenia powołani są małżonek (dziedziczy on połowę spadku) oraz rodzeństwo (po 1/6 całości spadku).

Zobacz również: Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

W chwili otwarcia spadku po zmarłym Witoldzie B. żyje jego żona oraz matka. Zmarłego nie przeżył ojciec. Żyje też brat rodzony spadkodawcy oraz brat przyrodni (syn ojca pochodzący z poprzedniego związku). Zatem połowa spadku przypada małżonce spadkodawcy, a ¼ - jego matce. Do części spadku, jaka przypadałaby ojcu spadkodawcy uprawnione są jego dzieci (dwóch synów). Każdemu z braci spadkodawcy (rodzonemu i przyrodniemu) przypadnie po 1/8 spadku.

Polecamy serwis: Zasady dziedziczenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK