| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Czy spadek się przedawnia

Czy spadek się przedawnia

To popularne na forach internetowych pytanie – jest bardzo nietrafne z punktu widzenia przepisów prawa spadkowego – spadek nie może się przedawnić, prawo do niego nie jest bowiem związane z żadną czynnością prawną - powstaje z mocy prawa. Po upływie określonego czasu można jednak utracić pewne uprawnienia związane z dziedziczeniem.

Termin nie może być przywrócony – natomiast jego bieg jest przerywany przez podjęcie jakiejkolwiek czynności sądowej (jak chociażby zawezwanie do próby ugodowej, czy wytoczenie powództwa).

Podobnie jak roszczenie o zachowek tak i roszczenie o wykonanie zapisu testamentowego również ulega przedawnieniu. W tym przypadku- termin wynosi 5 lat od daty wymagalności zapisu.

Co do wykonalności, zgodnie z art. 970 k.c.: w braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobiorca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu. Jednakże zapisobiorca obciążony dalszym zapisem może powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę.

Zdarza się, że nieruchomość należąca do spadku (zwłaszcza dotyczy to nieruchomości rolnych) – jest pozostawiana do użytkowania jednemu ze spadkobierców – nie przeprowadza się też postępowania spadkowego. Jeśli taka sytuacja trwa ponad 30 lat – spadkobierca korzystający z nieruchomości jak właściciel – ma prawo ją zasiedzieć, zakładając że pozostali spadkobiercy nie korzystają ze swoich uprawnień.

Zobacz serwis: Zasady dziedziczenia

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK