| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Kiedy spadek odziedziczy wujek, a kiedy kuzyn

Kiedy spadek odziedziczy wujek, a kiedy kuzyn

Rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że do dziedziczenia powołani są również stosunkowo dalecy krewni jak wujostwo- czy kuzyni.

Zmiana prawa

Co istotne, opisywana zmiana dotyczy wyłącznie spadków otwartych od 28 czerwca 2009 r. – czyli takich sytuacji, w których spadkodawca zmarł po tej dacie. Nie ma znaczenia, kiedy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe, czy ogłoszony testament - ważna jest data śmierci.

Jeśli więc jesteś wujkiem, czy kuzynem spadkodawcy, przed tobą nie ma innych spadkobierców, a spadkodawca zmarł przed 28 czerwca, mamy złą wiadomość – spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, jak miało to miejsce do tej pory.

Niniejszy tekst nie uwzględnia rozporządzeń testamentowych.

Zobacz również: Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

Kiedy dziedziczy wujek (ciotka)

W obecnym stanie prawnym (mając na uwadze poprzedni akapit) wujostwo spadkodawcy stanowi potencjalny krąg jego spadkobierców ustawowych.

Aby jednak mogli dziedziczyć, osoby wyprzedzające je w prawie do dziedziczenia muszą nie dożyć otwarcia spadku lub go odrzucić (czy podpisać ze spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia). Osobami tymi są:

  • zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki itd.),
  • małżonek spadkodawcy,
  • rodzice spadkodawcy,
  • rodzeństwo spadkodawcy ( ich zstępni),
  • dziadkowie spadkodawcy.

Co istotne, rodzeństwo rodziców spadkodawcy(czyli wujkowie, ciotki, stryjowie i stryjenki) mogą dziedziczyć w zbiegu z dziadkami spadkodawcy.

Otóż jeśli jedno z dziadków nie żyje w momencie otwarci spadku, jego udział przypada jego zstępnym, a nie pozostałym dziadkom (tak dzieje się jedynie jeśli dany dziadek nie miał żyjących zstępnych). Jak widać udział dziedziczony przez zstępnych dziadków jest w takiej sytuacji niewielki (podziałowi podlega 1/4 spadku).

Jeśli żaden z dziadków nie dożył otwarcia spadku po wnuku, całość spadku przypada ich zstępnym w częściach równych.

Warto zauważyć, że dziedziczenie przebiega za równo po stronie rodziny ojca jak i matki spadkodawcy.

Kiedy dziedziczą kuzyni

Wyobraźmy sobie uproszczoną sytuację, w której żadne z dziadków spadkodawcy nie żyje- i powinny dziedziczyć ich dzieci (czyli rodzeństwo danego rodzica spadkodawcy). Jeśli, któreś z nich nie dożyje otwarcia spadku – jego udział spadkowy przypada jego zstępnym – czyli kuzynom, i dzieli się pomiędzy nich po równi.

Jak widać kuzyni mają zazwyczaj niewielką szansę na dziedziczenie ustawowe- z uwagi na to, że wielu innych spadkobierców wyprzedza ich w prawie do spadku. Należy pamiętać jednak, że dziedziczenie nie kończy się na kuzynach – ponieważ jeśli któreś z nich otwarcia spadku nie dożyło – udział spadkowy przypada jego zstępnym (i tak In finitum).

Zobacz również serwis: Spadki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK