| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Nowe zasady dziedziczenia do poprawki

Nowe zasady dziedziczenia do poprawki

Z dniem 28 czerwca 2009 r. zmieniły się zasady dziedziczenia ustawowego. Ustawodawcy nie udało się jednak uniknąć pomyłki – którą niebawem powinien naprawić. Projekt zmian wpłynął już do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Błąd legislacyjny dotyczy sytuacji, w której do spadku powołani są małżonek i jedno z rodziców (drugie nie dożyło otwarcia spadku) i brak jest rodzeństwa spadkodawcy i ich zstępnych.
Kodeks cywilny stanowi bowiem w art. 932 § 2, że udział spadkowy każdego z rodziców wynosi 1/4 spadku, a zgodnie z art. 933§1 udział spadkowy małżonka wynosi 1/2.

W sytuacji, w której jeden z rodziców nie żyje(lub spadku nie chce lub nie może przyjąć), jego udział spadkowy przypada rodzeństwu spadkodawcy lub ich zstępnym (art. 932§4 i 5 kc). Jednak w sytuacji, w której rodzeństwo, ani ich zstępni nie mogą dziedziczyć – ustawa milczy. Co oznacza, że nie wiadomo w jaki sposób dzieli się, lub komu przypada 1/4 spadku- przysługująca temu z rodziców spadkodawcy, który nie chce lub nie może dziedziczyć.

Zgodnie z informacją uzyskaną od Wioletty Olszewskiej z Biura Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przekazała do Departamentu Legislacyjno-Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach projektu zmian w Kodeksie cywilnym projekt dodania § 6 w art. 932 w brzmieniu: „§ 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.”.

Zmiana prawdopodobnie wejdzie w życie w niedługim czasie- ciężko jednak oszacować kiedy dokładnie – ani w jaki sposób zostanie rozwiązana kwestia spadków otwartych w okresie obowiązywania błędnych przepisów- przepisy nie powinny bowiem działać wstecz.

Jak wskazuje projekt nowelizacji, udział spadkowy rodzica, który nie dożył otwarcia spadku , w sytuacji, w której nie miał zstępnych– nie dzieli się pomiędzy małżonka i rodzica – lecz przypada w całości żyjącemu rodzicowi spadkodawcy. Jest to kolejny krok do umocnienia pozycja rodziców spadkodawcy w prawie spadkowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »