| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Kto nie może być spadkobiercą

Kto nie może być spadkobiercą

Co do zasady nie ma ograniczeń w dziedziczeniu. Oczywiście w zależności od tego, czy będzie to dziedziczenie ustawowe czy testamentowe, z reguły inny będzie krąg uprawnionych do dziedziczenia. Ustawodawca wymienił jednak dwa wyjątki od tej ogólnej zasady.

Ustawodawca wskazuje dwa przypadki, kiedy zdolność do dziedziczenia została bezwzględnie wykluczona. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby w jakikolwiek sposób „ominąć” te przepisy.

A zatem nie mogą dziedziczyć osoby fizyczne, które nie dożyły chwili otwarcia spadku. To jest zasada podstawowa. Została ona rozszerzona jeszcze o osoby, które zmarły razem ze spadkodawcą, np. w tragicznym wypadku. Wyjątek od tej zasady wprowadza art. 927 § 2 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte (nasciturus ) może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe. Jeżeli dziecko urodzi się żywe jest traktowane tak, jakby żyło już w chwili otwarcia spadku.

Zobacz również: Zasady dziedziczenia -vademecum

Druga kategoria osób wyłączonych z pod dziedziczenia to osoby prawne, które nie istniały w chwili otwierania spadku. O tym czy osoba prawna istnieje czy nie decydują inne przepisy prawa, takie jak np. chwila wpisu do właściwego rejestru. Należy pamiętać, że osoba prawna może dziedziczyć tylko w drodze testamentu. Z urzędu dziedziczy tylko gmina i Skarb Państwa. Tutaj również ustawodawca przewidział wyjątek, mianowicie spadkobiercą może być fundacja dopiero ustanowiona w testamencie, a zatem nieistniejąca w chwili jego otwarcia. Warunkiem jest, aby została ona wpisana do odpowiedniego rejestru w ciągu 2 lat od otwarcia spadku.

 Reasumując, w świetle art. 927 § 1 k.c. zdolność do dziedziczenia mają osoby fizyczne, które żyją w chwili otwarcia spadku i osoby prawne, które w tej chwili istnieją.

Zobacz również serwis: Spadki

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK