| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r.

Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r.

Dziedziczenie długów czekają zmiany z dniem 18 października 2015 r. Nowe przepisy zapewniają większą ochronę dłużnikom i będą miały zastosowanie do spadków, które zostały otwarte z tą datą lub późniejszą. Jeśli spadkobierca w okresie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Będzie odpowiadał za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Stan prawny po 18.10.2015 r.

20.10.2015 r. umiera Pani Y. Uprawnionymi do dziedziczenia po niej są jej dzieci i małżonek. Wartość czynna spadku to oszczędności i rzeczy ruchome w wysokości 25.000 zł. Żadne ze spadkobierców nie składa oświadczenia o przyjęciu spadku. Po roku od śmierci Pani Y spadkobiercy dostają wezwanie do zapłaty 50.000 zł - Pani Y poręczyła pożyczkę i teraz wierzyciel domaga się zapłaty całej należności od spadkobierców. Z tego względu, że pod rządami nowych przepisów uprawnieni do dziedziczenia odpowiadają za długi do wysokości stanu czynnego spadku, zobowiązani będą do zapłaty do kwoty 25.000 zł.

Czy czynienie nakładów na majątek osoby starszej ma wpływ na dziedziczenie po takiej osobie?

Sporządzenie spisu majątku spadkodawcy

Dziedziczenie według nowych zasad nakłada na spadkobierców dodatkowy obowiązek w postaci sporządzenia spisu majątku spadkodawcy - swoistego zestawienia aktywów i pasywów. Do tej pory do sporządzenia tej czynności uprawniony był komornik na podstawie wniosku złożonego w sądzie. Komornik dokonywał spisu inwentarza. Nowelizacja kodeksu cywilnego wprowadza dodatkowy, prywatny wykaz inwentarza. Do jego sporządzenia uprawniony jest spadkodawca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapisobierca windykacyjny lub wykonawca testamentu.

Wykaz inwentarza składa się do sądu lub do notariusza, gdzie zostanie zaprotokołowany. W celu uproszczenia przygotowania wykazu, został przygotowany formularz, który należy zastosować do spisania majątku. Sankcją za celowe błędne wypełnienie druku jest brak możliwości powołania się na ograniczenie odpowiedzialności za długi.

Po otrzymaniu wykazu sąd zarządzi ogłoszenie o założeniu wykazu, co umożliwi wierzycielowi zapoznanie się z wykazem. Wierzyciel może również kwestionować złożony wykaz, jest on uprawniony do złożenia wniosku do sądu o wydanie postanowienie o sporządzenie spisu inwentarza.

Zmiany dotyczące dziedziczenie długów są korzystne dla spadkobierców, bowiem ograniczają ich odpowiedzialność za długi spadkowe, jednocześnie nie pozostawiają wierzycieli bez narzędzi do zabezpieczenia swoich praw. 

Odpowiedzialność za długi spadkodawcy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK