| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Czy dziedziczę po kuzynie

Czy dziedziczę po kuzynie

Jest nas piątka kuzynostwa, kuzyn ( był kawalerem, nie miał dzieci ) zmarł, nie miał rodziców, ani żadnego rodzeństwa. Jedyną rodziną jaka żyje jesteśmy my. Jesteśmy dziećmi brata mamy kuzyna. Bardzo proszę o odpowiedź czy w takim przypadku możemy ubiegać się o spadek po zmarłym kuzynie ( miał mieszkanie własnościowe ).

W przedmiocie pytania o powołanie do spadku, odpowiedź niestety jest przecząca. Wynika to z faktu, iż krąg osób dziedziczącej po danej osobie jest ograniczony. Poszukiwanie spadkobierców zatrzymuje się na osobach najbliższych – dzieciach, rodzicach, rodzeństwu (np. dziadkowie nie należą do ustawowego kręgu spadkobierców).

Tekst dotyczy stanu prawnego sprzed 28 czerwca 2009 i spadków otwartych po tej dacie. W obecnym stanie prawnym dziedziczenie przez kuzynów jest możliwe. Porównaj: Nowe zasady dziedziczenia

Kto dziedziczy z mocy ustawy ?

Zgodnie z polskim ustawodawstwem (a konkretnie kodeksem cywilnym) podmiotami uprawnionymi do dziedziczenia są :

  • W pierwszej kolejności małżonek i dzieci (uprzedzając innych krewnych)
  • W następnej (jeśli zmarły nie miał dzieci) małżonek i rodzice lub rodzeństwo spadkodawcy(lub wszyscy na raz).

Jeśli zmarłe rodzeństwo spadkobiercy miało dzieci – wchodzą one w ich miejsce.

Jeśli w momencie śmierci spadkodawcy(tak jak to miało miejsce w niniejszej sprawie)- nie posiadał on małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa (lub zstępnych (dzieci, wnuków) rodzeństwa – spadek jest dziedziczony przez gminę, lub Skarb Państwa.

(Niestety po zmarłym nie dziedziczy w miejsce rodziców ich rodzeństwo – co jest zdaje się niedopatrzeniem ustawodawcy, lub ewentualnie pozostałością po czasach PRL – gdzie na dziedziczenie i inną prywatną własność patrzono niechętnie).

Kiedy dziedziczenie było by możliwe ?

Dziedziczylibyście – jeśli spadkodawca zmarł przed swoimi rodzicami - jesteście bowiem uprawnieni do dziedziczenia po nich w miejsce waszych rodziców.

W obecnej sytuacji , jakkolwiek brzmi to niesprawiedliwie, spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania waszego kuzyna.

Podstawa prawna : art. 931- 935 kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »