| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Czy dziedziczę po kuzynie

Czy dziedziczę po kuzynie

Jest nas piątka kuzynostwa, kuzyn ( był kawalerem, nie miał dzieci ) zmarł, nie miał rodziców, ani żadnego rodzeństwa. Jedyną rodziną jaka żyje jesteśmy my. Jesteśmy dziećmi brata mamy kuzyna. Bardzo proszę o odpowiedź czy w takim przypadku możemy ubiegać się o spadek po zmarłym kuzynie ( miał mieszkanie własnościowe ).

W przedmiocie pytania o powołanie do spadku, odpowiedź niestety jest przecząca. Wynika to z faktu, iż krąg osób dziedziczącej po danej osobie jest ograniczony. Poszukiwanie spadkobierców zatrzymuje się na osobach najbliższych – dzieciach, rodzicach, rodzeństwu (np. dziadkowie nie należą do ustawowego kręgu spadkobierców).

Tekst dotyczy stanu prawnego sprzed 28 czerwca 2009 i spadków otwartych po tej dacie. W obecnym stanie prawnym dziedziczenie przez kuzynów jest możliwe. Porównaj: Nowe zasady dziedziczenia

Kto dziedziczy z mocy ustawy ?

Zgodnie z polskim ustawodawstwem (a konkretnie kodeksem cywilnym) podmiotami uprawnionymi do dziedziczenia są :

  • W pierwszej kolejności małżonek i dzieci (uprzedzając innych krewnych)
  • W następnej (jeśli zmarły nie miał dzieci) małżonek i rodzice lub rodzeństwo spadkodawcy(lub wszyscy na raz).

Jeśli zmarłe rodzeństwo spadkobiercy miało dzieci – wchodzą one w ich miejsce.

Jeśli w momencie śmierci spadkodawcy(tak jak to miało miejsce w niniejszej sprawie)- nie posiadał on małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa (lub zstępnych (dzieci, wnuków) rodzeństwa – spadek jest dziedziczony przez gminę, lub Skarb Państwa.

(Niestety po zmarłym nie dziedziczy w miejsce rodziców ich rodzeństwo – co jest zdaje się niedopatrzeniem ustawodawcy, lub ewentualnie pozostałością po czasach PRL – gdzie na dziedziczenie i inną prywatną własność patrzono niechętnie).

Kiedy dziedziczenie było by możliwe ?

Dziedziczylibyście – jeśli spadkodawca zmarł przed swoimi rodzicami - jesteście bowiem uprawnieni do dziedziczenia po nich w miejsce waszych rodziców.

W obecnej sytuacji , jakkolwiek brzmi to niesprawiedliwie, spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania waszego kuzyna.

Podstawa prawna : art. 931- 935 kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK